Jakie płytki do kuchni będą najlepsze? Krótki przegląd

Jakie płytki do kuchni będą najlepsze? Krótki przegląd
Aleksandra Nowak
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchenna przestrzeń to obowiązkowy element każdego domu. Stawiamy w niej przede wszystkim na wygodę – przygotowywanie posiłków ma miejsce codziennie, dlatego ważne, by nic nie ograniczało nas przy tej czynności. Projektując kuchnię, zwracamy uwagę na kolorystykę i jakość materiałów wykończenia. Dziś szczególną uwagę chcemy zwrócić w kierunku płytek. Jakie wybrać i czym się kierować przy tej decyzji?

Płytki do kuchni i aneksu – czym kierować się przy wyborze?

Przed podjęciem decyzji, jakie płytki do kuchni na ścianę czy podłogę położymy, musimy zwrócić uwagę na kluczową sprawę. Czy mamy do czynienia z osobnym pomieszczeniem, czy też aneksem, wydzielonym w części pokoju dziennego. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się samodzielna kuchnia, nic nie ogranicza nas w jej urządzaniu. Jeżeli jednak jest ona połączona z salonem, warto zadbać, by kolory płytek nie odbiegały mocno od klimatu wnętrza.

W przypadku aneksu musimy zadać też sobie pytanie, czy chcemy położyć płytki do kuchni na podłogę, czy też postawimy na jednolite wykończenie powierzchni. Coraz częściej w takich sytuacjach zamiast płytek w kuchennej części pokoju na podłodze lądują panele, takie same, jak w części dziennej. Chcąc zadbać jednak o trwałość materiału, warto pomyśleć o kompromisie. Wizualnie zbliżony do paneli, a jednocześnie wytrzymały, okazuje się być gres. 

Płytki do kuchni na ścianę. Niesłabnąca popularność

Dlaczego tak chętnie wybieramy płytki na ścianę w kuchni? Przede wszystkim przekonuje do tego łatwość czyszczenia. Nie da się ukryć, że ceramikę można szybko umyć, a w dodatku nie zostaną na niej plamy, co jest prawdopodobne w przypadku tapety. Ta jest wprawdzie bardzo popularna ostatnimi czasy, warto jednak umieścić ją w kuchni na ścianie z dala od kuchenki gazowej czy płyty elektrycznej. Chcąc uniknąć plam z gotującego się sosu czy kipiącej kaszy, możemy położyć płytki na pomiędzy blatem a górnymi szafkami czy półkami.

Płytki do kuchni na ścianę 3d, czyli co w kuchennych trendach piszczy

W ostatnich latach często możemy zaobserwować przestrzenne płytki na kuchennych ścianach. Ten typ powierzchni dodaje wnętrzu charakteru. Jeśli postawimy na płytki z wysokim połyskiem, będą one odbijać światło, tworząc na ścianie ciekawe wzory.

Wiele osób boi się tego typu rozwiązania ze względu na sposób czyszczenia przestrzennej ściany. Zapewniamy jednak, że niepotrzebnie – tego typu płytki myje się identycznie jak płaskie, a ich faktura nie wydłuży znacznie tego procesu. Wśród płytek 3d wielokrotnie spotkać można imitację cegły. Ten wzór jest popularny również w kuchni, wiele osób nie decyduje się jednak na nią z obawy przed plamami z tłuszczu, których trudno będzie się pozbyć. W takiej sytuacji warto rozważyć zaimpregnowanie płytek. Na rynku istnieją specjalne preparaty, które pozwolą uniknąć tego rodzaju zabrudzeń – zwłaszcza w pobliżu kuchenki!

Pobierz kod osadzania

Jakie kolory płytek wybrać do kuchni?

Jak już wspomnieliśmy, warto zachować pewną spójność w doborze kolorystyki i tonacji płytek w kuchni. Nikt nie powiedział jednak, że musi być nudno! Do kolorowych frontów mebli możemy dobrać białe lub czarne płytki na ścianę i na odwrót.

Obecnie rekordy popularności bije butelkowa zieleń i niebieskie lub granatowe odcienie glazury. Coraz częściej spotkamy też niejednolite, ozdobne płytki do kuchni – podłogowe oraz ścienne. Z roku na rok chętniej sięgamy po orientalne wzory. Warto wspomnieć też o kształtach – nudne kwadraty odeszły do lamusa! Naszą uwagę zwracają heksagony i heksalongi, a także wąskie, podłużne płytki, które układane w jodełkę przyciągają wzrok. W takiej kuchni na pewno nie powieje nudą!

Pobierz kod osadzania

Wybór płytek do kuchni to niełatwe zadanie. To zazwyczaj decyzja na lata – nikt nie ma ochoty skuwać ich po kilku miesiącach. Możemy jednak pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w tej dziedzinie. Czasem warto pokusić się o odważne rozwiązanie, by poczuć się dumnym z finalnego efektu. A zatem – do dzieła!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*