Jak wprowadzić w salonie przytulny nastrój?

Jak wprowadzić w salonie przytulny nastrój?
Aleksandra Nowak
Salon
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jesień i zima to pory roku, w których zdecydowanie więcej czasu spędza się w domowym zaciszu. Aura na zewnątrz nie sprzyja długim spacerom czy rekreacji na dworze, za to wieczór z herbatą przed telewizorem wydaje się atrakcyjną opcją. Jesienno-zimowe aktywności zdecydowanie przyjemniej uskutecznia się w przytulnym i nastrojowym mieszkaniu. Podpowiadamy, jak osiągnąć ten efekt w salonie. 

Tekstylia, tekstylia i jeszcze raz tekstylia

Kluczem do stworzenia przytulnego i klimatycznego wnętrza jest zastosowania mnóstwa tekstyliów. Dywany sprawiają, że wnętrze jest bardziej zapraszające, ponieważ łagodzą one surowość drewnianych paneli lub parkietu i sprawiają, że dużo przyjemniej przebywa się w takim wnętrzu. Dywan może służyć też do siedzenia, jeśli na przykład wokół stołu jest niewystarczająco dużo miejsc. Miękki i przyjemny w dotyku dywan może być wtedy idealny siedziskiem dla kilku dodatkowych osób. Na kanapie za to nie może zabraknąć kocy i poduszek. Im więcej ich w jednej przestrzeni, tym jest ona bardziej przytulna i kameralna. Sklep z tekstyliami oferuje zazwyczaj całe kolekcje materiałowych dekoracji, więc możesz zamówić zestaw poduszek, firan i zasłon oraz narzuty na kanapę z tym samym motywem, by utrzymać salon w jednej konwencji.  

Sezonowy wystrój

Wspaniałym sposobem na utrzymanie nastrojowego wnętrza, jest sezonowa wymiana wystroju. W zależności od pory roku, zbliżających się świąt czy zmian w naturze, dekoracje w Twoim salonie powinny się zmieniać. Jesienią dominować powinny ciepłe barwy, zbliżone do tych, które obecne są teraz za oknem. Dodatkowo charakterystyczne dla tego sezonu dekoracje z dyni oraz owoców jarzębiny ocieplą wystrój i sprawią, że będzie on bardzo jesienny. Z kolei zima kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, a więc królować powinny tkaniny świąteczne, na przykład z motywem w płatki śniegu lub choinki. Dodatkowo suszone cytrusy, pachnące wspaniale pomarańcze i mandarynki najeżone goździkami oraz gałązki drzew iglastych sprawią, że cały dom nie tylko będzie wyglądać świątecznie, lecz także niepowtarzalnie pachnieć. 

Klimatyczne oświetlenie

By stworzyć przytulne wnętrze, konieczne jest miękkie i ciepłe oświetlenie, które w całym pomieszczeniu stworzy romantyczną aurę. Najlepiej sprawdza się do tego lekko rozproszone oświetlenie boczne, które nadaje przyjemnej dla oka poświaty na danej przestrzeni, a nie jasny i ostry słup światła, jak to bywa w przypadku lamp sufitowych. Żeby światło w salonie rzeczywiście oddało pełnię uroku, konieczne jest także odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, by zapewnić sobie prywatność, stosuj rolety zaciemniające, które tworzą w domu efekt półmroku, który bardzo łatwo rozproszyć właśnie światłem bocznym. Niezwykle nastrojowe są także wszelkiego rodzaju światełka oraz świeczki, które cały wystrój salonu czynią bardziej romantycznym i kameralnym. 

Każdy dom powinien być przytulną i zapraszającą do wypoczynku, bezpieczną przestrzenią dla domowników. By zawsze cieszyć się na widok swojego salonu po powrocie z pracy, zadbaj o jego wystrój i spraw, by było to najbardziej klimatyczne pomieszczenie w całym domu. Dzięki temu chętnie będziesz przebywać w domu, a jego wystrój i klimat będzie wywoływać uśmiech na twarzy Twojej oraz pozostałych domowników.

Zdjęcie główne: Taryn Elliott/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*