Jak odpowiednio samemu zamontować żyrandol w domu?

Jak odpowiednio samemu zamontować żyrandol w domu?
Artykuł sponsorowany
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W salonie, a także w sypialni oraz w pokoju dziecka powinny znaleźć się wyraziste punkty świetlne. Zwłaszcza jeśli mowa o górnym oświetleniu. Aby żyrandol zachował swoje aspekty praktyczne, a przy tym świetnie się prezentował, warto wiedzieć, jak go samodzielnie zamontować. Liczy się nie tylko dopasowanie do stylu, ale również wysokość, na jakiej się znajdzie oraz miejsce w pokoju, w jakim będzie umieszczony. Do tego istotne będzie solidne przymocowanie, tak aby ten punkt świetlny nie spadł, a także, aby nie wystawały z niego kable, które znacząco wpłyną na aspekty estetyczne. Jak odpowiednio zamontować żyrandol w pokoju?

Montaż żyrandoli – od czego zacząć?

Bezpieczna instalacja punktów świetlnych to absolutna podstawa. Warto zatem poznać tajniki montażu żyrandoli i innych elementów oświetlenia, zwłaszcza jeśli masz zamiar wykonać ją samodzielnie. Z pewnością wiele w tym przypadku zależy od wielkości żyrandola, a także tego jak bardzo jest ciężki, czyli ile ozdób ma na sobie. Samo wieszanie oświetlenia nie powinno sprawić Ci większych trudności, wymagać będzie jednak zamiłowania do majsterkowania oraz podstawowej wiedzy w tym zakresie. Oczywiście nie zaszkodzi także zaopatrzenie się w kilka niezbędnych narzędzi. Warto zatem przygotować sobie drabinę, śrubokręt, próbnik napięcia, taśmy izolacyjne, wiertarkę, kombinerki, kleszcze lub ostre nożyczki oraz ołówek. Każdy z tych elementów pozwoli Ci szybko i sprawnie zawiesić żyrandol w każdym pomieszczeniu. Zacznijmy od tego, że każdy dobrej jakości produkt oświetleniowy sprzedawany jest z instrukcją obsługi w środku. W ofercie sklepu online mlamp.pl znajdziesz różnorodne oświetlenie, które wzbogacone zostało właśnie o wskazówki, jak je zamocować. Do tego dostępne są ciekawe, nieoczywiste propozycje, a także rozwiązania całkowicie minimalistyczne, które idealnie wpasują się w wygląd wnętrza. Bez względu na to, czy bardziej przypadną Ci do gustu żyrandole LED, czy klasyczne propozycje, z pewnością poradzisz sobie z samodzielnym montażem danego sprzętu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje zawieszenie żyrandola, przy samodzielnej pracy ogranicza się on jedynie do zakupu sprzętu, natomiast jeżeli zlecisz tę pracę specjaliście, będzie to koszt około 10-20 zł od sztuki plus kosz punktu świetlnego.

Jak zamontować żyrandol – podstawowe zasady

W zestawie z żyrandolem powinny znaleźć się podstawowe elementy, które są niezbędne do montażu oświetlenia. Warto sprawdzi, czy znajdują się one również w zestawie, który zakupiłeś. Mowa kołkach rozporowych oraz o kostce. Jeśli nie znajdziesz ich w opakowaniu można je bez problemu dokupić w sklepie z narzędziami lub oświetleniem. Dostępne są również wersje wieszane na specjalnym mocowaniu. Wówczas musisz zadbać o hak do żyrandola, odpowiednio trwały i solidny, który bez trudu go uniesie. Zazwyczaj są one przykręcane na kołkach. Jeśli już upewniłeś się, że masz wszystkie niezbędne elementy, warto wybrać miejsce, w którym powinien znaleźć się żyrandol. Najlepiej jeśli znajduje się on na środku pomieszczenia, dzięki temu cały pokój będzie idealnie oświetlony. Mocowanie każdego punktu świetlnego należy rozpocząć od podstawowej czynności, jaką jest odcięcie dopływu prądu. Dlatego najlepiej będzie rozpocząć montaż w dzień, kiedy światło dzienne z powodzeniem zastąpi do sztuczne i pozwoli Ci wygodnie i bezpiecznie zamocować żyrandol. Wyłącznik prądu znajduje się na tablicy bezpiecznikowej, która ukryta jest w specjalnej skrzynce w mieszkaniu. Możesz wówczas wybrać jedynie sektor, w którym odetniesz czasowo prąd. Wystarczy jedynie przestawić dźwignię i możesz bezpiecznie zabrać się do pracy. Zanim jednak rozpoczniesz właściwe zamontowanie żyrandola, warto sprawdzić, czy kable nie znajdują się pod napięciem, dzięki temu unikniesz groźnego dla zdrowia porażenia. Wówczas przyda się próbnik, który przykłada się do przewodów. Jeżeli nie zareaguje tzn., że w obwodach elektrycznych nie płynie już prąd.

Żyrandol przy suficie – jak stabilnie go zamocować?

Poza podstawowymi kwestiami warto także wspomnieć o niezwykle istotnym montażu lamp przysufitowych oraz żyrandola w sposób całkowicie stabilny i trwały. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w które coś się obluzuje i cała konstrukcja spadnie na podłogę. Najlepiej wykonać tę czynności tuż po sprawdzeniu, czy prąd jest całkowicie odcięty. Następnie, dla ułatwienia na suficie nakreśl ołówkiem miejsca, w których masz zamiar wykonać nawierty, dzięki temu nie będziesz działać po omacku. Zadbaj przede wszystkim o to, aby każdy z otworów idealnie pasował do mocowania, które się w nim znajdzie. Jeżeli będą zbyt małe, nie uda Ci się włożyć ich do końca, zatem cała konstrukcja będzie zamontowana zbyt płytko i pod znacznym ciężarem może obsunąć się i spaść. Natomiast zbyt szerokie wwierty sprawią, że całość w ogóle nie będzie trzymała się sufitu. Dopasowane tej idealnej szerokości jest zatem niezwykle istotne.

Jak założyć żyrandol w salonie?

Jeżeli Twój żyrandol wyposażony został w kilka źródeł światła, z pewnością będzie wymagał dodatkowego wzmocnienia przy montażu. Wówczas świetnie sprawdzi się hak. Dzięki temu zyskasz solidne mocowanie, nawet bardzo rozbudowanej i ciężkiej konstrukcji. W przypadku takich opraw wykorzystywana jest często podsufitka w kształcie stożka lub półkuli, co pozwala na ukrycie zarówno przewodów, jak i haka, dzięki czemu całość prezentuje się naprawdę estetycznie. Montaż właściwy rozpoczynamy od wywiercenia otworu, który powinien znaleźć się możliwie jak najbliżej przewodów, co ma ułatwić później przyłączenie punktu świetlnego do instalacji elektrycznej. Pamiętaj, aby być ostrożnym i ich nie uszkodzić. W przypadku haka zawsze mocuje się go przy wykorzystaniu kołków. Przy średnich punktach świetlnych wystarczy ten o średnicy 4-5 mm, natomiast przy większych lepiej wybrać rozmiar 8 mm. Pamiętaj także, aby dopasować rodzaj kołka do sufity. Inny sprawdzi się do tego wykonanego z betonu, a inny do gipsu, warto wówczas zasięgnąć opinii doświadczonego sprzedawcy ze sklepu budowlanego. Po wywierceniu otworu umieść wewnątrz kołek rozporowy, a dopiero później włóż w niego hak. Teraz będziesz musiał użyć znacznej siły, aby wkręcić go do środka na tyle, aby poczuć opór. Na koniec warto wspomóc się kombinerkami.

W następnej kolejności zamontuj na nim żyrandol. Właśnie przyszła pora na łączenie przewodów. Na końcu każdego kabla znajdować się będzie izolacja, usuń ją, tak aby widoczny był goły drut o długości około 1 cm. W razie czego możesz je bez trudu skrócić, jeżeli są one zbyt długie dla Twojego żyrandola. Później umieść je w kostce, jednak najpierw trzeba je odpowiednio przypisać. Zatem neutralny kabel ma zazwyczaj kolo niebieski, a fazowy, brązowy, czarny lub czerwony. Możliwe, że trafisz także na przewód uziemiający, który odznacza się kolorem żółto-zielonym. Dla ułatwienia podczas łączenia należy zachować zasadę, aby łączyć poszczególne kable kolorami, czyli czarny z czarnym, a czerwony z czerwonym. Na kostce znajdziesz wszystkie oznaczenia z nimi związane, co z pewnością usprawni Twoją pracę. Gdy podłączysz już wszystkie przewody, schowaj je pod osłonką. Nie zapomnij o wkręceniu żarówki. Wówczas wystarczy zapalić światło i sprawdzić, czy wszystko odpowiednio działa. To jednak nie koniec. Musisz jeszcze zabezpieczyć przewody taśmą izolacyjną. Nie zapomnij jednak ponownie wyłączyć zasilania. Tak zamontowane oświetlenie jest gotowe do użytku. Proste, prawda?

Fot.: Brett Sayles/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekologiczna alternatywa dla kominków tradycyjnych
Ekologiczna alternatywa dla kominków tradycyjnych
Coraz częściej w dużych miastach obowiązuje zakaz palenia drewnem w kominkach. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe w związku ze stopniem zanieczyszczenia powietrza, jednak ogień ma w sobie coś magicznego i wielu osobom ciężko jest zrezygnować z efektownej ozdoby domu, jaką jest kominek tradycyjny. Co możesz zrobić w takie sytuacji?
Ostatnie wpisy