Jak działa tecnologia CNC?

Jak działa tecnologia CNC?
Aleksandra Michaliszyn
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przemysł w ostatnich latach rozwija się wręcz błyskawicznie. Co to oznacza? Między innymi to, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania pozwalające na osiągnięcie wyjątkowych efektów wytwórczych. Jednym z takich rozwiązań jest CNC. Co to dokładnie jest oraz jak działa? Wszystkie najważniejsze informacje na temat CNC znajdziesz w tym artykule!

CNC – co to?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym konkretnie jest CNC. Jest to nic innego jak skrót terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Co to dokładnie oznacza? 

W dużym skrócie CNC jest układem sterowania numerycznego, który został wyposażony w mikrokomputer. Dzięki temu może on zostać dowolnie interaktywnie zaprogramowany – na przykład do wykonywania bardzo precyzyjnych i dokładnych cięć oraz kształtów. Stąd też tak popularne na rynku są w ostatnim czasie obrabiarki CNC, frezarki CNC czy też tokarki CNC. Popularnością cieszą się także wszelkie inne maszyny do obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych oraz szkła.  

Rodzaje układów sterowania

Warto także wiedzieć, że na rynku spotkać można kilka różnych układów sterowania, jeśli chodzi o technologię CNC. Zaliczamy do nich: układy punktowe, odcinkowe oraz kształtowe. 

Punktowe układy sterowania

Podstawową funkcją układu punktowego jest pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym punkcie względem przedmiotu. Układ ten jest bez wątpienia najprostszy spośród dostępnych na rynku i najczęściej znajduje zastosowanie w maszynach takich jak: wiertarki, wytaczarki oraz przebijarki – są to maszyny, gdzie istotne jest dokładne pozycjonowanie narzędzia nad osią otworu.

Odcinkowe układy sterowania

Na nieco innych zasadach działają odcinkowe układy sterowania. Ich funkcjonowania polega bowiem na przemieszczaniu się narzędzia po określonym torze i z określoną prędkością. Należy mieć przy tym na uwadze, że odcinki toru narzędzia muszą być równoległe do ustalonej osi współrzędnych w określonej płaszczyźnie. A do czego wykorzystuje się ten układ? Sterowanie odcinkowe jest zazwyczaj stosowane w przypadku planowania i tłoczenia wzdłużnego w obróbce wałków wielostopniowych oraz we frezowaniu zarysów prostokątnych, frezowaniu płasko-równoległym głowicami frezowymi, a także frezowaniu odsadzeń przelotowych frezami walcowo-czołowymi. 

Kształtowe układy sterowania

Ostatnim z układów jest kształtowy układ sterowania. Jest to bez wątpienia najbardziej skomplikowany ze wszystkich układów. Pozwala on bowiem na realizację dowolnego ruchu, na przykład ruchów prostych, skosów, łuków oraz krzywych. 

Warto wiedzieć też, że możliwe jest stosowanie kilka układów jednocześnie, dzięki czemu można uzyskać maksymalnie zadowalające efekty. 

Fot.: Sven Daniel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stylowe regały młodzieżowe o różnorodnych funkcjach
Stylowe regały młodzieżowe o różnorodnych funkcjach
W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje regałów młodzieżowych oraz jaki model wybrać, aby pasował on do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka, rozmiaru pokoju oraz pozostałej aranżacji w pomieszczeniu.
Ostatnie wpisy