Drewniane meble w sypialni nadają blasku i klasy. Jeśli chcesz odświeżyć swoje drewniane meble, to warto zrobić to przy pomocy popularnej metody przecierania.
Drewniane meble są trwałym i klasycznym rozwiązaniem, które nada każdemu wnętrzu elegancji. Dlatego, jeśli kolor mebli nie pasuje już do reszty wnętrza, to można je odnowić metodą przecierania. Dzięki temu drewniane meble zyskają nowy, modny wygląd.
Efekt postarzania można uzyskać na meblach z litego drewna, czyli z:
Aby zabieg postarzania był efektywny, należy postarzyć również okucia i uchwyty. W sypialni przecierane drewno możesz zastosować jako materiał szafki tuż obok łóżka, toaletki albo dodatków.
Postarzanie drewna metodą przecierki to przecieranie wcześniej pomalowanych wybranych miejsc na meblu. Do tej metody najczęściej używa się dwóch kontrastujących ze sobą odcieni farby. Efekt przecieranego drewna można uzyskać poprzez pomalowanie drewna na kontrastowy kolor, a następnie przetarcie go do litego drewna.
Najpierw należy bardzo dokładnie oczyścić mebel. Najlepiej jest go umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Następnie należy odczekać, aż mebel wyschnie.
Jeśli mebel jest lakierowany, to należy zmatowić jego powierzchnię przy pomocy papieru ściernego.
Na oczyszczony mebel należy nałożyć najpierw ciemniejszą warstwę farby. Aby uzyskać bardziej naturalny efekt, warto pomalować farbą tylko te miejsca, które będą przecierane, czyli:
Gdy farba wyschnie, na miejsca, które będą przecierane, należy nałożyć świecową parafinę – wosk. Dzięki temu można szybciej zetrzeć wierzchnią warstwę farby.
Gdy druga warstwa farby wyschnie, miejsca, w których znajdował się wosk, należy przetrzeć.
Białe przecierane meble są modne od kilku sezonów. Takie meble pasują szczególnie do stylu prowansalskiego, rustykalnego i shabby chic.
Szczotkowanie drewna jest metodą, która polega na „uszkodzeniu” wierzchnich warstw drewna za pomocą drucianej szczotki. Dzięki temu powstaną rysy i wyżłobienia. Następnie z powstałych wyżłobień należy usunąć kurz np. za pomocą odkurzacza. Ostatnim krokiem jest lakierowanie drewna.
Jeśli drewno straciło już swój dawny kolor, to warto przywrócić jego dawny blask za pomocą octu. Aby postarzyć drewno tą metodą, należy wełnę stalową (lub gwoździe) włożyć do słoika, zalać octem i pozostawić na kilka dni. Po tym czasie ocet zabarwi się na szaro. Następnie powstały płyn należy nałożyć na mebel za pomocą pędzla lub tamponu.
Barwienie naparem z kawy lub herbaty to jedna z najbardziej naturalnych metod barwienia drewna. Aby uzyskać zadowalający odcień barwienia, należy kilka razy wetrzeć napar w drewno.