Oświetlenie do wnętrz w stylu klasycznym

Oświetlenie do wnętrz w stylu klasycznym
Aleksandra Nowak
Salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobre oświetlenie domu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by wydobyć prawdziwy urok wnętrza. To światło decyduje wyglądzie pomieszczenia po zmroku, klimacie, jaki będzie w nim panował i jaki będzie komfort przebywania w pokojach. Styl klasyczny ma pewne, dość ściśle określone reguły, które trzeba wypełnić, by nie zniszczyć tej bardzo delikatnej koncepcji. Zobacz, w jaki sposób oświetlać wnętrza urządzone w stylu klasycznym. 

Postaw na dekoracyjne lampy   

Styl klasyczny mocno opiera się na dekoracjach i dodatkach. Klasyczne żyrandole są piękną i praktyczną ozdobą w eleganckich wnętrzach, na przykład w stylu francuskim. Dekoracją mogą być zarówno abażury, jak i bogato zdobione lub rzeźbione nogi lamp. Żyrandol kule, przypominający świeczki lub lampę naftową, to idealny dodatek do klasycznego wystroju, który z pewnością będzie przyciągać wzrok nie tylko domowników, lecz także gości. 

Z kolei lampy stojące z delikatnymi, klasycznymi abażurami sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach w stylu glamour, angielskim i francuskim. Wykorzystywanie lamp w roli dekoracji pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, bez konieczności rezygnacji z ozdób na małej powierzchni. Praktyczne i wielofunkcyjne dodatki do domu świetnie sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na dużą ilość akcesoriów. 

Unikaj oświetlenia górnego   

W większości polskich domów nadal dominuje przede wszystkim oświetlenie górne. Lampy sufitowe dobrze sprawdzają się w wnętrz minimalistycznych i skandynawskich oraz wystroju w stylu industrialnym. Przy stylu klasycznym lepiej jest jednak ograniczyć zastosowanie tej opcji. Dużo korzystniej wystrój ten będzie się prezentować oświetlony przy pomocy światła bocznego. Lampy stojące oraz kinkiety dużo skuteczniej podkreślą urok klasycznego wnętrza. Oświetlenie górne jest bardzo ostre, pada punktowo i drastycznie pozbawia wnętrze całej głębi. W oświetleniu bocznym wszystko wygląda korzystniej, bardziej miękko i delikatnie. Może to być także bardzo dobry sposób na kontrolę poziomu oświetlenia pomieszczenia. Włączenie wszystkich lamp jednocześnie skutecznie rozświetli cały pokój, ale zapalenie tylko kilku może dać cudowny, romantyczny efekt lekkiego półmroku.    

Oświetlenie LED   

Doskonałym źródłem światła, a także sposobem na wyeksponowanie charakterystycznych dla stylu klasycznego zdjęć lub dzieł sztuki na ścianach są taśmy ledowe. Nie tylko dają one delikatną poświatę, która daje możliwość spędzenia wieczoru w przyjemnym półmroku, jest to także sposób na podkreślenie szczególnych miejsc w pomieszczeniu. W wystroju klasycznym nie może zabraknąć bogatych dekoracji, często na ścianach wiesza się obrazy oraz płaskorzeźby czy stawia gabloty. Dzięki podświetleniu światełkami LED mogą one jeszcze bardziej rzucać się w oczy i być jeszcze szczególniej wyróżnione. 

Taśmy zamontowane tuż przy listwie podłogowej stworzą bardzo ciekawy, a przy okazji delikatny efekt i rozświetlą salon w subtelny, niezwykle wdzięczny sposób. 

Oświetlenie jest tym, co potrafi najskuteczniej wydobyć urok danego wnętrza. Styl klasyczny charakteryzuje się mnogością detali i dekoracji i temu właśnie zawdzięcza swój subtelny i elegancki wygląd. Światło ma w jego przypadku o wiele większe znaczenie, niż na przykład w wystroju minimalistycznym. Dobre oświetlenie to klucz do stworzenia estetycznego, przytulnego i zachęcającego wnętrza.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*