Lampy do pokoju dziecięcego – wybieramy!

Lampy do pokoju dziecięcego – wybieramy!
Izabela Łuba
Pokój dziecięcy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przychodzi czas, kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, dla którego trzeba zorganizować odpowiednią przestrzeń, żeby czuło się bezpiecznie i komfortowo. Oprócz mebelków, dodatków i koloru ścian rodzice muszą w tym przypadku zadbać także o oświetlenie, które w dużej mierze decyduje o nastroju w pomieszczeniu i umożliwia na korzystanie z niego swobodnie o każdej porze dnia i nocy. 

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego

Stojąc przed wyborem oświetlenia do pokoju dziecięcego, należy przede wszystkim wiedzieć, że jeden żyrandol to często zbyt mało, aby dobrze oświetlić pomieszczenie. Dlatego też niezbędna będzie lampa pełniącą funkcję głównego źródła światła oraz przynajmniej jedna dodatkowa w postaci kinkietu, lampy stojącej lub biurkowej. 

Najczęściej pokoje dziecięce podzielone są na kilka funkcjonalnych stref takich jak miejsce do spania, do zabawy oraz nauki. Każda z tych stref wymaga zastosowania odrębnego źródła światła, aby dziecko czuło się komfortowo.

Kolejną kwestią jest także kolor emitowanego oświetlenia. W przypadku pokoi dziecięcych najlepiej wybierać takie lampy, które będą emitować ciepłą barwę, o żółtym zabarwieniu, sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. 

Jaką lampę wybrać? 

Wiedząc już, że wybierając lampę do pokoju dziecka, musimy zakupić co najmniej dwa modele. Warto także wiedzieć, jakie rodzaje lamp oferują producenci. 

Oświetlenie główne

W przypadku oświetlenia głównego najlepiej stawiać na lampy wiszące i sufitowe. Różnią się one budową. Te pierwsze składają się zazwyczaj z osobnego klosza, który zawieszony jest na mocowaniu pod sufitem. Lampy sufitowe, jak sama nazwa wskazuje, przylegają do powierzchni sufitu i mają o wiele mniejszą wysokość od modeli wiszących. W związku z tym wybór spośród tych dwóch rodzajów zależy tak naprawdę wyłącznie od aranżacji pokoju dziecka oraz jego wielkości. 

Oświetlenie dodatkowe

Jeśli chodzi o oświetlenie dodatkowe do wyboru mamy o wiele więcej rodzajów lamp. Pierwsze z nich to kinkiety ścienne, montowane na ścianach, które świetnie sprawdzą się przy łóżkach, jako alternatywa dla lampek nocnych. Drugi rodzaj to lampy stojące, które można wykorzystać, ustawiając je przy kąciku z zabawkami. Ostatnie modele to lampy biurkowe, niezbędne w pokoju każdego starszaka, który spędza czas przy biurku, rysując lub ucząc się. 

Liczba lamp realizujących oświetlenie dodatkowe, która powinna znaleźć się w pokoju dziecięcym, zależy przede wszystkim od jego wymiarów oraz liczby wydzielonych w nim stref. Niekiedy wystarczy jedynie dotykowy kinkiet czy lampa stojąca, a czasem potrzebne może być zastosowanie ich wszystkich trzech. 

W przypadku dzieci bojących się spać w ciemności warto zaopatrzyć pokój w niewielką lampkę, dającą przytłumione światło, najlepiej z diodami LED, które zużywają niewiele prądu

Dekoracyjne oświetlenie, które staje się częścią wystroju wnętrza

Poszukując w sklepach oświetlenia do pokoi dziecięcych, można się natknąć na modele, które spełniają swoje podstawowe zadanie, jakim jest oświetlenie wnętrza i poza tym pełnią funkcje dekoracyjne. Warto w nie zainwestować. Przykładem tego typu lamp są wszelkiego rodzaju samoloty czy auta idealnie sprawdzające się w pokojach dziecięcych, czy też lampy kwiaty lub wróżki, które wyczarują bajkowy klimat w pokoju każdej dziewczynki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*