Artykuł sponsorowany
Mieszkanie w bloku jest bardzo wygodne i ma swoje oczywiste zalety, jak na przykład stała opieka spółdzielni mieszkaniowej. Minusem posiadania lokum w takim miejscu jest jednak mała przestrzeń do zagospodarowania. Ciasne mieszkania to zmora przede wszystkim starych, pamiętających jeszcze PRL bloków. Najmniejszym i niestety najtrudniejszym do urządzenia pomieszczeniem jest łazienka. Podpowiadamy, jak zwiększyć jej funkcjonalność i wykorzystać potencjał tej przestrzeni do maksimum.
W małej łazience nie ma miejsca na dodatki i elementy niepotrzebnie zabierające przestrzeń. Trudno byłoby zmieścić tam na przykład zarówno wannę, jak i prysznic. Wanny łazienkowe można jednak łączyć z kabiną i prysznicem, tak, aby nie rezygnować z żadnej z tych opcji. Szybki, dodający energii i orzeźwiający prysznic jest absolutnie niezastąpiony z rana lub po treningu. Nic też nie zastąpi relaksu, jaki daje możliwość wzięcia odprężającej, gorącej kąpieli w wannie po ciężkim i długim dniu.
Łączenie więcej niż jednego elementu w jeden jest doskonałym rozwiązaniem do małej łazienki, gdzie trzeba z rozwagą wykorzystać dosłownie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Podobnie sprawa ma się z bidetem, który staje się coraz bardziej popularnym i powszechnym urządzeniem w polskich domach. W małej łazience nie musisz całkowicie rezygnować z komfortu, jaki daje korzystanie z bidetu. Wystarczy cały bidet z muszlą zamienić na wiszącą na ścianie obok sedesu bidetkę, w ten sposób toaleta zyskuje nową funkcję, a Ty nie musisz tracić w łazience cennego miejsca.
Największą zmorą małych łazienek jest brak miejsca do przechowywania. Trudno obok tego problemu przejść obojętnie, jest to bowiem miejsce, w którym gadżetów i dodatków nigdy dość. Szafka na ręczniki, kosmetyki, zapas środków higienicznych i czyszczących, szuflada na produkty menstruacyjne, kosz na pranie – gdzieś to wszystko trzeba pomieścić.
Najbardziej funkcjonalne do łazienki są szuflady oraz szafki wiszące. Nowoczesne, modne i designerskie meble Hugle fenomenalnie będą prezentowały się w małej przestrzeni łazienki, a przy okazji zapewnią naprawdę sporo miejsca do przechowywania mniejszych i większych rzeczy. Bardzo przydatny w łazience okazuje się być również blat, na którym można zaaranżować toaletkę, ustawić najpotrzebniejsze rzeczy, by zawsze były pod ręką, czy ustawić dekoracje.
Niewielka przestrzeń łazienki uniemożliwia rozstawienie w niej suszarki do ubrań. Drabinka grzejnikowa jest obecna w prawie każdej łazience, jednak poza kilkoma t-shirtami nic więcej na nią nie zmieścisz. W jaki więc sposób suszyć pranie w małej łazience? Fantastycznym i praktycznie nie zajmującym cennego miejsca rozwiązaniem są podwieszone pod sufitem belki. Można je z łatwością można opuścić na sznurku, by zawiesić na nich wyprane ubrania, a następnie podnieść je, by schły nie zabierając przestrzeni.
To wyjście stworzone dla małych łazienek, w których nie sposób jest znaleźć wolne miejsce na wysuszenie prania. Dla osób trzymających pralkę w łazience, dobrym rozwiązaniem będzie także elektroniczna suszarka bębnowa, którą można postawić na pralce, tak, by nie zajmowała więcej miejsca, niż jedno urządzenie.
Zdj. główne: Chastity Cortijo/unsplash.com