Jak zabezpieczyć łazienkę przed zawilgoceniem?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed zawilgoceniem?
Joanna Brzykcy
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć. To miejsce, w którym regularnie bierzemy kąpiel, więc wielokrotnie w ciągu dnia pojawia się w nim para wodna. Nadmierna wilgoć może doprowadzić jednak do powstawania pleśni i grzybu, które są niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia. Sprawdź, jak zabezpieczyć łazienkę przed zawilgoceniem.

Hydroizolacja przede wszystkim

W łazienkach popularne są płytki ceramiczne, jednak same kafle nie zabezpieczają powierzchni przed wilgocią. Stanowią pewną barierę, jednak woda może osadzać się na fugach. Co więcej, często przedostaje się ona głębiej, a co za tym idzie, niszczyć powierzchnię i powodować grzyb oraz pleśń. Jeśli jesteś jeszcze przed mocowaniem płytek ceramicznych, przemyśl hydroizolację. To ochrona przed wilgocią, którą otrzymasz dzięki specjalnym produktom, np. folii w płynie. 

Jakie miejsca warto szczególnie zabezpieczyć? To oczywiście ściany wokół umywalek, baterii w kabinie prysznicowej albo wannie. Armatura powinna być nie tylko dopasowana do całego wnętrza, ale także odpowiednio zamocowana i zabezpieczona hydroizolacją w miejscach montażu. Jakakolwiek nieszczelność może mieć wpływ na rozwój wilgoci w pomieszczeniu. Ciekawe produkty dostaniesz w sklepie PROTOR. Hydroizolacja powinna być także umieszczona na całej powierzchni podłogi, aby zabezpieczyć to miejsce przed ewentualnym zalaniem spowodowanym awarią pralki. Tego typu rozwiązanie zabezpiecza też pomieszczenie przed pęknięciem płytek ceramicznych, co często zdarza się w blokach albo wieżowcach, kiedy sąsiad zaczyna u siebie remont.

Przed pracami związanymi z hydroizolacją koniecznie przygotuj podłoże. Powinno być ono czyste i stabilne, aby miało lepszą przyczepność. Konieczne jest także zastosowanie gruntu, aby ujednolicił podłoże. Ten musi całkowicie wyschnąć, aby rozpocząć nakładanie kolejnej warstwy, czyli izolacji. Zapoznaj się też z instrukcją producenta konkretnych produktów, aby prace przeprowadzić skutecznie.

A co z sufitem? Pamiętaj o tym, aby zastosować farby przeznaczone do łazienki, która nie tylko zapewni ładny kolor, ale także będzie izolować sufit. Jeśli już rozwinął się grzyb w pomieszczeniu, trzeba się go pozbyć, a następnie przystąpić do prac malarskich.

Zabezpieczenie łazienki przed wilgocią – co jeszcze musisz zrobić?

Zabezpieczenie podłóg i ścian jest niesamowicie ważne, ale poza tym trzeba też pamiętać o miejscach szczególnie istotnych, np. na styku umywalki z blatem. Wszelkiego rodzaju silikony i kleje znajdziesz w sklepie https://www.sparta.com.pl

Jeśli posiadasz wentylatory, korzystaj z nich po kąpieli, najlepiej przez kilkanaście minut. Z kolei w pomieszczeniach z oknem, trzeba je otwierać zarówno przed, jak i po prysznicu. Warto też zaznaczyć, że osadzanie się wilgoci również zależy od tego, czy używasz częściej wody gorącej, czy zimnej. Pierwsza generuje więcej pary wodnej.

Za każdym razem pozbywaj się nadmiaru wilgoci z blatów, szyb i luster. Wykorzystaj do tego specjalne wycieraczki. Mokre ubrania i ręczniki dobrze jest suszyć poza łazienką. Po pierwsze, jest to bezpieczniejsze dla pomieszczenia, a poza tym łazienka jest na tyle wilgotnym miejscem, że mogą one nie wyschnąć. Na jakość powietrza w całym mieszkaniu wpływa też klimatyzacja. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, weź pod uwagę Montaż Klimatyzacji Jastrzębie Zdrój.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szambo plastikowe i betonowe – co je różni i łączy?
Szambo plastikowe i betonowe – co je różni i łączy?
Szambo jest bardzo istotnym elementem wyposażenia działki podczas budowy nowego domu. Jakie jednak szambo wybrać, aby dobrze spełniało swoją rolę? Podpowiadamy, jakie plusy i minusy posiadają zbiorniki plastikowe i zbiorniki betonowe.
Ostatnie wpisy