Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć. To miejsce, w którym regularnie bierzemy kąpiel, więc wielokrotnie w ciągu dnia pojawia się w nim para wodna. Nadmierna wilgoć może doprowadzić jednak do powstawania pleśni i grzybu, które są niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia. Sprawdź, jak zabezpieczyć łazienkę przed zawilgoceniem.
W łazienkach popularne są płytki ceramiczne, jednak same kafle nie zabezpieczają powierzchni przed wilgocią. Stanowią pewną barierę, jednak woda może osadzać się na fugach. Co więcej, często przedostaje się ona głębiej, a co za tym idzie, niszczyć powierzchnię i powodować grzyb oraz pleśń. Jeśli jesteś jeszcze przed mocowaniem płytek ceramicznych, przemyśl hydroizolację. To ochrona przed wilgocią, którą otrzymasz dzięki specjalnym produktom, np. folii w płynie.
Jakie miejsca warto szczególnie zabezpieczyć? To oczywiście ściany wokół umywalek, baterii w kabinie prysznicowej albo wannie. Armatura powinna być nie tylko dopasowana do całego wnętrza, ale także odpowiednio zamocowana i zabezpieczona hydroizolacją w miejscach montażu. Jakakolwiek nieszczelność może mieć wpływ na rozwój wilgoci w pomieszczeniu. Ciekawe produkty dostaniesz w sklepie PROTOR. Hydroizolacja powinna być także umieszczona na całej powierzchni podłogi, aby zabezpieczyć to miejsce przed ewentualnym zalaniem spowodowanym awarią pralki. Tego typu rozwiązanie zabezpiecza też pomieszczenie przed pęknięciem płytek ceramicznych, co często zdarza się w blokach albo wieżowcach, kiedy sąsiad zaczyna u siebie remont.
Przed pracami związanymi z hydroizolacją koniecznie przygotuj podłoże. Powinno być ono czyste i stabilne, aby miało lepszą przyczepność. Konieczne jest także zastosowanie gruntu, aby ujednolicił podłoże. Ten musi całkowicie wyschnąć, aby rozpocząć nakładanie kolejnej warstwy, czyli izolacji. Zapoznaj się też z instrukcją producenta konkretnych produktów, aby prace przeprowadzić skutecznie.
A co z sufitem? Pamiętaj o tym, aby zastosować farby przeznaczone do łazienki, która nie tylko zapewni ładny kolor, ale także będzie izolować sufit. Jeśli już rozwinął się grzyb w pomieszczeniu, trzeba się go pozbyć, a następnie przystąpić do prac malarskich.
Zabezpieczenie podłóg i ścian jest niesamowicie ważne, ale poza tym trzeba też pamiętać o miejscach szczególnie istotnych, np. na styku umywalki z blatem. Wszelkiego rodzaju silikony i kleje znajdziesz w sklepie https://www.sparta.com.pl
Jeśli posiadasz wentylatory, korzystaj z nich po kąpieli, najlepiej przez kilkanaście minut. Z kolei w pomieszczeniach z oknem, trzeba je otwierać zarówno przed, jak i po prysznicu. Warto też zaznaczyć, że osadzanie się wilgoci również zależy od tego, czy używasz częściej wody gorącej, czy zimnej. Pierwsza generuje więcej pary wodnej.
Za każdym razem pozbywaj się nadmiaru wilgoci z blatów, szyb i luster. Wykorzystaj do tego specjalne wycieraczki. Mokre ubrania i ręczniki dobrze jest suszyć poza łazienką. Po pierwsze, jest to bezpieczniejsze dla pomieszczenia, a poza tym łazienka jest na tyle wilgotnym miejscem, że mogą one nie wyschnąć. Na jakość powietrza w całym mieszkaniu wpływa też klimatyzacja. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, weź pod uwagę Montaż Klimatyzacji Jastrzębie Zdrój.