Jak wybrać zastawę stołową?

Jak wybrać zastawę stołową?
Bartosz Promiński
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Włączenie osobistego akcentu do zestawu zastawy stołowej jest niezwykle proste. Występują ona w szerokiej gamie wzorów, od casualowych po stylowe i wiele pośrednich. 

Bardziej formalne zestawy obiadowe są zwykle wykonane z porcelany, porcelany lub kamionki. Ceramika i melamina to świetne zestawy obiadowe na co dzień. Do codziennego użytku najlepiej wybrać trwałe zestawy zastawy stołowej,  więc nietłukący się zestaw będzie idealny dla młodzieży i na imprezy plenerowe, a lepsze materiały na bardziej stylowe kolacje i formalne spotkania. Dobrym pomysłem jest posiadanie jednego zestawu do codziennego użytku, a inne specjalnie na święta i te wyjątkowe okazje.

Świetnym sposobem na wyrażenie swojej osobowości i dopełnieniem wystroju domu jest użycie kolorów i wzorów. Wybór neutralnego, takiego jak biel lub kość słoniowa, to najbardziej wszechstronny z formalnych zestawów obiadowych.

Wybór zastawy stołowej z ładną ramką lub detalem na brzegu doda koloru i osobowości, jednocześnie eksponując sam posiłek. Jeśli chodzi o bardziej nieformalne talerze obiadowe, dlaczego nie zachwycić się kolorami i wzorami, które Cię przyciągają i charakteryzują. Bądź żądny przygód. Rozważ wybór elementów klasycznych lub tradycyjnych, zamiast opartych na trendach. Jeśli kupujesz zestaw ze względu na długowieczność, solidne lub prążkowane białe elementy to ponadczasowe, wszechstronne opcje. Stanowią elegancką bazę, gdy chcesz dodać do stołu więcej kolorowych akcentów, a także poprawiają wygląd posiłku.

Rodzaje materiałów, z których wykonana jest zastawa

Centralnym punktem stołu może być Twoja zastawa obiadowa. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wzorami i kolorami, pomocą i podstawą będzie skupienie uwagi na tym, jaki materiał naprawdę Ci się podoba. Porcelana kostna, ceramika, porcelana, melamina i kamionka to najczęstsze materiały stołowe.

Te rodzaje zastaw stołowych mają swoje zalety, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru:

Porcelana: to wszechstronny materiał, który ma nieporowatą powierzchnię i niesamowitą trwałość wynikającą z wysokich temperatur wypalania. Elementy porcelanowe są zazwyczaj przeznaczone do mycia w zmywarce, kuchence mikrofalowej i piekarnika. Niektóre porcelanowe zastawy stołowe zawierają metaliczne akcenty, więc uważaj, ponieważ to sprawia, że ​​nie można ich używać w kuchence mikrofalowej.

Porcelana kostna: to trwała, lekka i elegancka alternatywa dla zastawy stołowej zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, ze względu na fakt, że jest odporna na odpryski. Idealny materiał na zestaw filiżanek do kawy. To najsilniejszy rodzaj porcelany, ale w przeciwieństwie do porcelany szlachetnej, zazwyczaj można go używać w kuchence mikrofalowej i zmywarce.

Ceramika: emanuje wartością, solidnością i swobodnym wyglądem. Jest to dobry materiał na zestaw obiadowy 12 osób to najpopularniejszy  rodzaj, jeśli idzie o ilość elementów. Będąc jednym z najstarszych materiałów przemysłowych, nadaje Twojej zastawie stołowej znaczną wagę. Aby ta zastawa wyglądała jak najlepiej, lepiej unikać nieoczekiwanych zmian temperatury, takich jak działanie piekarnika lub wysokie ustawienia kuchenki mikrofalowej.

Melamina: te zestawy z pewnością byłyby marzeniem artystów, ponieważ nie tłuczą się, a także są odporne na odpryski. Zastawa stołowa z melaminy jest idealna do użytku na zewnątrz. Nie nadaje się jednak do piekarnika ani kuchenki mikrofalowej, ale zazwyczaj można ją myć w zmywarce.

Kamionka: mają specjalną glazurę wykończeniową, która nadaje materiałowi gładki wygląd i nieprzepuszczalne wykończenie, dzięki czemu są idealne do codziennego użytku. Zestawy kamionkowe są trwałe, ale nadal trzeba je konserwować i przechowywać w stałych temperaturach. Jeśli zdecydujesz się na kamionkę, uważaj, aby nie narażać jej na działanie wysokich temperatur lub mrozów. Pamiętaj też, że elementy z ręcznie malowanymi wzorami mogą wymagać ręcznego mycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*