Jak urządzić antresolę w nowoczesnym wydaniu?

Jak urządzić antresolę w nowoczesnym wydaniu?
Agata Dobosz
Zobacz trendy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Antresole są dobrym rozwiązaniem w niewielkich domach i mieszkaniach, ponieważ dzięki nim zyskuje się dodatkowe miejsce, które można przeznaczyć na osobne pomieszczenie lub kącik do przechowywania.

Antresola pozwala w pełni wykorzystać całą przestrzeń, jaką dysponujemy. Może przywodzić na myśl półpiętro, gdyż nie stanowi osobnej kondygnacji, a raczej nadplanowy pokój. W zależności od potrzeb i metrażu urządzisz tam sypialnię, biblioteczkę lub biuro. Antresole mogą również pełnić funkcję miejsca do przechowywania na przykład sezonowych ubrań czy nieużywanych na co dzień sprzętów.

Projektując takie półpięterko, pamiętajmy o tym, aby współgrało ono ze stylem całego mieszkania. Mimo że antresolę traktuje się jako oddzielne pomieszczenie, to powinna być ona spójna z naszymi wnętrzami. Tylko w ten sposób stworzymy harmonijną aranżację.

O czym warto pamiętać, planując antresolę?

Antresola najlepiej będzie wyglądać w lokum, w którym ściany mają co najmniej 4 metry wysokości, wówczas na wydzielenie osobnej przestrzeni można przeznaczyć około 2 metry. Taką wysokość uznaje się za minimum, by móc swobodnie się poruszać. Jeśli jednak Twoje mieszkanie nie jest aż tak wysokie, a marzy Ci się antresola, wydziel niższe pomieszczenie i zaaranżuj je jako strefę zabaw dla swoich dzieci lub kącik do przechowywania.

Budując antresolę, zwróć uwagę także na to, by nie zasłaniała drzwi, utrudniając ich otwieranie, albo okien, odcinając dopływ naturalnego światła. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie – jeżeli nie uda Ci się wydzielić wysokiego półpiętra, zrezygnuj z ostrych lamp.

Antresola w nowoczesnej odsłonie

Styl nowoczesny cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – opiera się na minimalizmie oraz stonowanych kolorach, a w takim otoczeniu najłatwiej można się wyciszyć i odpocząć. Jeśli chciałbyś, aby Twoja antresola pasowała do nowoczesnego mieszkania, wybierz przede wszystkim odpowiednie materiały potrzebne do stworzenia konstrukcji. 

Najlepiej sprawdzi się metal lub żelbet. Zrezygnuj z drewna, które lepiej pasuje do klasycznych i rustykalnych aranżacji. Uzupełnieniem konstrukcji wykonanej z metalu bądź żelbetu może być szklana balustrada. Zdecyduj się na szkło hartowane lub wielowarstwowe, ponieważ tylko wtedy balustrada będzie mieć wystarczającą grubość.

Projektując antresolę, zastanów się, jak ma wyglądać wejście na nią. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, wybierz stalowe schody – proste lub kręte. Przestrzeń pod schodkami warto wykorzystać na funkcjonalne schowki. Nie zapomnij o pasującej barierce, szczególnie gdy w domu mieszkają lub często bywają dzieci. Jeżeli w Twoim mieszkaniu brakuje miejsca na takie wejście, zdecyduj się na metalową drabinkę, na przykład w kolorze czarnym.

Nowoczesna antresola nie powinna być przeładowana przedmiotami i ozdobami. Masywne meble zamień na modele o prostej formie. Zrezygnuj też z intensywnych barw i postaw na beże, szarości oraz pastele.

Gładkie ściany udekorujesz czarno-białymi zdjęciami, minimalistycznymi naklejkami lub artystycznymi szkicami. Ciekawym pomysłem jest także zawieszenie na antresoli zasłony z jasnego materiału, na przykład lnu lub delikatnej firanki, którą w razie potrzeby szybko odgrodzi się wydzielone półpiętro od reszty mieszkania.

Zdj. główne: Aaron Huber/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zlewozmywak jedno czy dwukomorowy?
Zlewozmywak jedno czy dwukomorowy?
Wybór zlewozmywaka do kuchni to ważna decyzja, która wpłynie na komfort użytkowania i estetykę kuchni. Jeden z podstawowych wyborów, przed którym stajemy, to wybór między zlewozmywakiem jedno- a dwukomorowym. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania?
Ostatnie wpisy