Jak rozjaśnić pokój?

Jak rozjaśnić pokój?
Maciej Budzyński
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ciemny pokój potrafi działać przygnębiająco. Znamy jednak kilka sposobów na rozjaśnienie wnętrza, a tym samym poprawienia komfortu mieszkania.

Dobierz oświetlenie

Dobre źródło światła może skutecznie rozjaśnić każdy pokój. Jeśli do Twojego pomieszczenia wpada mało słońca, wybierz dużą lampę sufitową lub kinkiet. Wygodnym rozwiązaniem jest też zakup lampy stojącej. Najlepiej sprawdzą się żarówki o temperaturze barwy wyższej lub równej 6000 kelwinów, gdyż będą lepiej rozjaśniać pokój. Pomieszczenie zacznie też sprawiać wrażenie bardziej przestronnego. Innym sposobem jest dokupienie oświetlenia punktowego lub listwy ledowej, jednak nie jest to tak proste w instalacji rozwiązanie, jak lampa stojąca.

Zwróć uwagę na kolor ścian

Kolor ścian jest oczywiście równie ważny co oświetlenie. Najlepiej rozświetlają pokój farby białe, kremowe i jasnoszare. Poleca się wybieranie farb satynowych, gdyż absorbują one mniej światła niż ich matowe odpowiedniki. Na rynku dostępne są także farby z błyszczącymi drobinkami o brokatowym lub perłowym połysku. Nie są często wybierane, jednak pomalowanie nimi ścian znacząco wpłynie na poprawę przestronności i jasności pokoju. 

Dobrze jest też zrezygnować z ciemnych ozdobników na suficie. Ponadto, jeśli masz taką możliwość, sięgaj po jasnobrązowe lub wręcz pastelowe panele. To samo tyczy się drzwi. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę, czy są przeszklone.

Kilka słów o roli okien

Przez małe okna wpada mniej światła. To główny powód, przez który musimy zastanawiać się, jak rozjaśnić swój pokój. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej jest je powiększyć. Jeśli Ci się to nie uda, postaraj się wykorzystać do maksimum swoje obecne okna. Nie zasłaniaj ich grubymi zasłonami czy firanami. Nie traktuj też parapetu jak najlepszego miejsca na postawienie doniczkowych kwiatów czy wszelkiego rodzaju dekoracji. Musisz odsłonić jak największą powierzchnię szyb. Zastąp karnisze lekkimi roletami.

Dobierz odpowiednie meble i akcesoria

Wysokie meble sprawiają, że pokój wydaje się mniej przestronny. Jeśli są one utrzymane w ciemnej tonacji, sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza. Mogą sprawić, że nasze pomieszczenie straci swoje walory. Najlepiej jest wymienić wyposażenie na nieco niższe, jasne. Świetny wybór to błyszczące, lakierowane meble. 

Warto też zwrócić uwagę na obicia sof i krzeseł. Dobrym sposobem jest wybranie ich kremowych wariantów. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wymianę, postaraj się przykryć je jasnymi kapami lub poduszkami. Interesujący pomysł to także zawieszenie w pokoju lustra. Powiększy ono wizualnie pokój, a na dodatek nieco go rozjaśni.

Zadbaj też, by nie przeładowywać swojej podłogi. Być może to dobry moment na pożegnanie się z wieloma meblami, które już od jakiegoś czasu nie są przez Ciebie używane. Generalnie należy pamiętać, że optyczne powiększanie pokoju i minimalizm idą w parze z jego rozjaśnianiem.

Zdj. główne: Sven Brandsma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać idealne ogrzewanie dla twojego ogrodu
Zdobądź wiedzę na temat wyboru idealnego ogrzewania dla ogrodu. Zrozum różne rodzaje, koszty, zalety i wady, aby cieszyć się ciepłem nawet w chłodne dni.
Ostatnie wpisy