Farba lateksowa czy akrylowa? Co wybrać?

Farba lateksowa czy akrylowa? Co wybrać?
Nicole Staniszewska
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz remont i zastanawiasz się jaką farbę najlepiej wybrać? Ciekawi Cię jakimi właściwościami się różnią i która lepiej sprawdzi się we wnętrzach Twojego mieszkania? Sprawdź! 

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów farb. Najczęściej dzielimy je na lateksowe i akrylowe, które należą do farb emulsyjnych. Jeżeli planujesz pomalować ściany lub sufit, musisz znać właściwości obydwóch farb. Mają one nieco odmienny skład, ale ze względu na obecność wody i pigmentów w składzie obie należą do grupy wodorozcieńczalnych farb emulsyjnych. Dzięki ich zastosowaniu możesz stworzyć nie tylko jednolitą, zwykłą ścianę, ale również dekoracyjne i ochronne powłoki na tynkach gipsowych, czy tapetach. 

Czym się różni farba lateksowa od akrylowej? 

Mimo wielu wspólnych cech obie farby nieco się od siebie różnią, m.in. zawartością żywicy, której zdecydowanie więcej jest w farbie lateksowej, dzięki czemu jej krycie jest lepsze. Farby różnią się też czasem schnięcia i odpornością na ścieranie. Znacznie trwalsza jest farba lateksowa. Jeżeli zależy Ci na łatwości i komforcie nakładania farby, to w tym przypadku lepiej wybrać wersję akrylową. Ze względu na większą żywotność i parametry wydajnościowe farby lateksowe są droższe, jednak malowanie ścian, to zazwyczaj inwestycja na lata, zatem warto wybrać produkty wysokiej jakości, które dobrze pokryją nasze ściany oraz będą trwałe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 pomysły na nowoczesną aranżację kuchni
3 pomysły na nowoczesną aranżację kuchni
Szukasz inspiracji do zmiany wystroju w kuchni? Zobacz nasze propozycje na nowoczesne i praktyczne wnętrze.
Ostatnie wpisy