Przygotuj swój taras na lato – odśwież przestrzeń przed domem!

Przygotuj swój taras na lato – odśwież przestrzeń przed domem!
Magdalena Gardias
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio przygotowany taras będzie stanowił centrum naszego życia – miejsce do wypoczynku, wspólnych posiłków i sobotniego grilla. 

Ale jak po sporym czasie zimowych zaniedbań doprowadzić przydomową przestrzeń do stanu idealnego, zachęcającą domowników i potencjalnych gości do pozostania w nim na dłużej? To nic trudnego!

Systematyczność pracy

Jeżeli odpowiednio wcześnie zabierzemy się za porządki naszego tarasu, spokojnie zdążymy z jego otwarciem na lato. Oprócz sprawdzenia stanu całego tarasu (np. czy dach nie przecieka, czy deski nie wymagają naprawy lub nawet wymiany) oraz jego wyposażenia, to czas, aby zastanowić się, czy naszemu tarasowi nie przyda się odmiana. 

Może chcemy kompletnie zmienić cały styl lub tylko częściowo, poprzez nabycie nowych dodatków np. parasola. Może się również okazać, że przydomowa ściana potrzebuje odświeżenia – o tym również powinniśmy pomyśleć zawczasu.

>> Zobacz też: Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Wielkie porządki

Przygotowując taras na lato, nie zapominajmy o podstawowych porządkach. Tuż po tym, jak sprawdzimy stan całego tarasu, ale zanim poustawiamy na nim wszystkie meble i dodatki, powinniśmy go najpierw dokładnie odkurzyć i umyć. Podłogę najpierw oczyszczamy ze wszystkich naleciałości, pyłów, liści i jakichkolwiek śmieci. Następnie korzystamy z wsparcia w formie gąbki i mydła. Tradycyjny sposób jest jednak długotrwały, dlatego naszą pracę doskonale usprawni specjalna myjka oraz woda pod ciśnieniem.

Drewniane elementy

Drewno od lat cieszyło się sporym zainteresowaniem właścicieli tarasów. Jest klasyczne, wręcz ponadczasowe, wspaniale wpasowuje się w wystrój całej przestrzeni. Niestety jest także wymagające. Aby drewno nie straciło na wyglądzie, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać. Nie tylko oczyścić deski, którymi pokryty jest nasz taras oraz wszystkie meble, ale także je zaimpregnować specjalnym preparatem, aby powierzchnia zachowała swój blask jak najdłużej. Inaczej z materiałami jedynie imitującymi drewno.

Wyposażenie tarasu

Niezależnie z jakiego materiału wykonane są nasze meble tarasowe, po zimie powinny zostać odświeżone na nowo. 

Poza odpowiednim zadbaniem o drewniane meble (całościowa pielęgnacja, np. olejowanie, impregnowanie), musimy zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych, na jakie będą narażone na naszym tarasie. Nie zapominajmy, że odpowiedniego traktowania wymagają także wszelkie metalowe elementy, inaczej może pojawić się na nich rdza. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą emalie.

A może by tak… odświeżyć styl?

Przygotowywanie tarasu na lato to także czas, w którym możemy zastanowić się nad jego aranżacją. Czy obecna spełnia nasze wymagania? Czy wyposażenia nie trzeba aby wymienić? To idealny czas na zmiany!

Warto, aby taras wyglądał przytulnie i modnie zarazem, dlatego dobrze jest wykorzystać ten moment na poprawki. Ostatnio wielką popularnością cieszy się m.in. styl boho, znany z żywych kolorów, naturalnych materiałów czy subtelnych hamaków. Wieczorem na tarasie koniecznie powinno znaleźć się kilka lamp, podkreślających romantyczny nastrój letniej nocy.

Zadbaj także o otoczenie

Piękny i zadbany taras to nie wszystko, liczy się bowiem jeszcze to, na co będziemy z niego patrzeć. Jeżeli posiadamy ogród, musimy go przynajmniej skosić, nie mówiąc już nic o kwiatach i ogólnym zagospodarowaniu. 

Małe trawniki i inne przydomowe przestrzenie również wymagają odpowiedniego potraktowania. Może wyłożyć tu kamienie? Sprzątnąć gruz po ostatnim remoncie? Zasłonić czymś brzydki widok na ulicę? Myśląc o mile spędzonych chwilach na naszym tarasie, o tym również powinniśmy pamiętać.

Fragment raju przy naszym domu

Taras może stanowić namiastkę wakacji, błogich plaż i roślinności, imitować urlop na łonie natury. To na nim zregenerujemy energię na następny dzień, nawet jeśli nie mamy wolnego. To idealne miejsce na wypoczynek, jednak nie zapominajmy o odpowiednim jego odświeżeniu, aby podczas lata nie okazało się, że nie jesteśmy na nim w stanie spędzić ani chwili.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak unowocześnić mieszkanie loftowe? Zobacz trendy
Jak unowocześnić mieszkanie loftowe? Zobacz trendy
Mieszkania loftowe chociaż imponujące, mogą sprawiać problemy, kiedy przychodzi czas na aranżację wnętrz. Wszystko przez dużą przestrzeń, na którą często […]
Ostatnie wpisy