Kolor elewacji – do czego dobrać? Jak zaplanować?

Kolor elewacji – do czego dobrać? Jak zaplanować?
Małgorzata Kacperska
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio dobrany kolor elewacji potrafi zdziałać cuda. Optyczne powiększenie budynku, nadanie mu wyrazistego charakteru, podkreślenie kształtu bryły lub ukrycie ewentualnych mankamentów – odcień zewnętrznych ścian naprawdę ma znaczenie. Jak więc wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej? I na jakie elementy elewacji warto zwrócić uwagę, by stworzyć harmonijną całość?

Jak wybrać kolor elewacji?

Jednym z decydujących czynników, przy wyborze barwy zewnętrznych ścian, jest otoczenie budynku. Jako że kolor elewacji powinien współgrać z krajobrazem, musimy mieć na względzie to, czy mieszkamy przy leśnej drodze, plaży czy może w środku dużego, awangardowego miasta, gdzie oryginalność i innowacyjność będzie w cenie.

W nieco mniej ekstrawaganckim środowisku, dobrym i sprawdzonym tropem okaże się inspiracja sąsiednimi domami. Jeżeli pozostali mieszkańcy osiedla postawili na jasne barwy, np. kolor kremowy lub piaskowy, chcąc zachować spójny wygląd architektury otoczenia, powinniśmy iść ich śladem. 

Kolor dachu a kolor elewacji

Aby dom prezentował się elegancko, kolor na elewacji musi współgrać z barwą pokrycia dachowego, jak i odcieniem dodatkowych elementów, typu parapety, stolarka okienna oraz schody i podesty. W przypadku czerwonego dachu – jednego z najpopularniejszych wyborów – trafionym i ponadczasowym rozwiązaniem będzie elewacja w odcieniu często spotykanej bieli. Kolor ten może jednak nie być najlepszym pomysłem, jeśli posesja znajduje się przy nieutwardzonej drodze, która wiąże się z uciążliwym pyłem i zabrudzeniami.

Dach w kolorze grafitowym świetnie skomponuje się z elewacją w delikatnym błękitnym kolorze. Ciekawą propozycją będą również ściany w odcieniach zieleni – pistacjowym lub oliwkowym. Oryginalną propozycję stanowi ściana porośnięta pnączem – roślina z pewnością doda posiadłości uroku, a także – poprzez zatrzymywanie zanieczyszczeń powietrza – pozytywnie wpłynie na mikroklimat i ochroni budynek przed wilgocią.

Dach w kolorze klasycznego i głębokiego brązu łatwo możemy zestawić z lżejszym, ciepłym odcieniem, jak karmelowy czy beżowy. Wśród barw, których należy unikać, znajduje się wyrazisty pomarańczowy oraz żółty. W tym wypadku lepszą opcją będą stonowane pastele, zapewniające przyjemny dla oka efekt. Jeżeli chodzi o dach w odcieniu czerni, niezawodnym wyjściem z sytuacji okaże się elewacja w kolorze kości słoniowej. Nieco odważniejszym, mniej typowym wyborem będą ściany o jasnoróżowej lub zielonej barwie.

Kolor elewacji – dodatkowe elementy

Tego, jak ważne są detale, nie trzeba nikomu tłumaczyć. W końcu to one, w łatwy sposób, potrafią odmienić wygląd całości. Przy podejmowaniu decyzji co do koloru elewacji posesji, nie można zapomnieć o takich elementach jak ramy okien i drzwi. Jeżeli chcemy je wyróżnić, powinniśmy postawić na jaśniejszy odcień niż barwa elewacji – dzięki temu budynek będzie wydawał się większy.

Dla harmonijnego efektu musimy również zadbać o barwę rynien, słupów, jak i cokołu. Elementem wartym uwagi, który niestety dość często bywa pomijany, jest też brama garażowa. W związku z tym, że na ścianie frontowej budynku jest bardzo widoczna i zajmuje wiele miejsca, jej odcień ma istotne przełożenie na ogólny efekt. W tym wypadku powodzeniem wciąż cieszą się klasyczne propozycje, jak okleina drewnopodobna w barwie ciemnego lub złotego dębu.

Kolory elewacji domu

Jak można zauważyć, wybór koloru elewacji uzasadniony jest od wielu istotnych kwestii. Architektura otoczenia, odcień dachówki czy barwa stolarki okien i drzwi – wszystko to przekłada się na końcowy efekt. Aspektem, którego z całą pewnością nie można pominąć, jest też wielkość samego budynku. W związku z tym, że elewacja potrafi skutecznie uwypuklić dane elementy i pozornie zmienić kształt domu, już w fazie projektowej powinniśmy wiedzieć, na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Cenną wskazówką okaże się skorzystanie z narzędzi do wizualizacji, dzięki którym uzyskamy pewność, że wybrane przez nas kolory tworzą zgraną całość. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Huśtawka – niezbędny element każdego placu zabaw
Huśtawka – niezbędny element każdego placu zabaw
Huśtawki kojarzą nam się przede wszystkim z przyjemnymi wspomnieniami na placu zabaw. Wielu z nas pamięta te błogie chwile radości, kiedy […]
Ostatnie wpisy