Co warto wiedzieć o podgrzewaczach wody?

Co warto wiedzieć o podgrzewaczach wody?
Aleksandra Nowak
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budynki niepodłączone do grzewczej sieci miejskiej, głównie te ze starego budownictwa, jak i jednorodzinne domy, potrzebują rozwiązania, dzięki któremu zostanie zapewniony bezproblemowy dopływ ciepłej wody. To w końcu jeden z warunków normalnego i komfortowego funkcjonowania w domostwie. Trudno jest wyobrazić sobie, że nie w domu nie ma ciepłej wody. Poza sporadycznymi i bardzo skrajnymi przypadkami, jest to już niespotykane. By cieszyć się swobodą korzystania z ciepłej wody, bez podłączenia do miejskiego ogrzewania, należy postawić na podgrzewacze wody. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć!   

Podgrzewacz pojemnościowy   

W podgrzewaczu pojemnościowym (zwanym bojlerem od angielskiego słowa. boil – wrzeć, parować) najważniejszym elementem jest zasobnik ciepłej wody. Jest on połączony z jednej strony z instalacją wodociągową, a z drugiej posiada wyjście ciepłej wody. Znajduje ona się w zamkniętym obiegu wraz z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa. Wewnątrz zbiornika panuje dość wysokie ciśnienie (ok 4 atmosfer), a na zewnątrz konieczna jest dobra izolacja termiczna, która zminimalizuje stratę ciepła. Woda w podgrzewaczu pojemnościowym może być ogrzewana elektrycznie, za pomocą grzałki z termostatem albo za pomocą palnika gazowego. Coraz częściej woda podgrzewana jest za pomocą wymiennika ciepła z centralnego ogrzewania. Efektywność takiego podgrzewacza podniesie zbiornik buforowy, który kupisz na https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/zbiorniki-buforowe-c.o.

Podgrzewacz przepływowy      

Urządzenia przepływowe podgrzewają wodę na bieżąco, nie oznacza to jednak, że od razu po odkręceniu kranu popłynie z niego strumień o pożądanej temperature. Działanie podgrzewacza rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy woda zaczyna przez niego przepływać (stąd nazwa). Odkręcenie kranu wymusza w systemie rozpoczęcie przepływania wody, która jest w pierwszej kolejności ogrzewana przez urządzenie, a dopiero po chwili trafia do punktu docelowego. Zakręcenie kranu z kolei powoduje wyłączenie podgrzewacza. 

Przepływowe systemy ogrzewają wodę jedynie w czasie, w którym są używane. Takie rozwiązanie przynosi w konsekwencji pewne korzyści. Po pierwsze – urządzenia te zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż przy kranie czy pod zlewem w dowolnym pomieszczeniu. Po drugie – koszt ich eksploatacji jest niższy niż w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Bardziej korzystny cenowo jest również ich montaż.  

Zdjęcie główne: Imani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dekoracje z wikliny na ścianę w salonie – nasze propozycje
Dekoracje z wikliny na ścianę w salonie – nasze propozycje
Dekoracje z wikliny to świetny sposób na ozdobienie salonu i wprowadzenie elementu folkloru i rękodzieła. Zainspiruj się naszymi propozycjami.
Ostatnie wpisy