Większość inwestorów, którzy planują zakup domu lub mieszkania, decyduje się na odbiór nieruchomości w stanie deweloperskim. Co to dokładnie oznacza? Nie istnieje jednoznaczna definicja, ale zwykle mowa o takim momencie, w którym od razu można przystąpić do prowadzenia prac wykończeniowych. Co warto wiedzieć na ten temat?
Pojęcie stanu deweloperskiego jest używane często, choć nie każdy wie dokładnie, co ono oznacza. Przyjęło się, że mowa o mieszkaniu lub domie do wykończenia, jednak jest to termin dosyć szeroki. Skąd można wiedzieć, jakie dokładnie elementy będą znajdowały się w kupowanej nieruchomości?
Bardzo szczegółowe informacje na ten temat zawiera każda umowa przedwstępna. Jako że pojęcie stanu deweloperskiego nie jest regulowane prawnie i nie istnieje jego jednoznaczna definicja, to inwestor oraz wykonawca muszą samodzielnie określić, na co się umawiają.
Przeważnie jednak, decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, można zakładać, że w mieszkaniu będą się znajdować:
Tak sytuacja wygląda w przypadku mieszkań, a co z domami? Tutaj stan deweloperski obejmuje kilka dodatkowych elementów, czyli:
Zawsze jednak warto przede wszystkim kierować się zapisami w umowie przedwstępnej, ponieważ to ona stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń wobec wykonawcy.
Zdania na ten temat są podzielone, jednak zdecydowana większość inwestorów decyduje się właśnie na stan deweloperski. Wynika to przede wszystkim z chęci oszczędzenia, ale także z pewnych przyzwyczajeń dotyczących tego, że domy i mieszkania wykańcza się we własnym zakresie.
Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Do głównych warto zaliczyć:
Zakup niewykończonego mieszkania to zatem korzystna opcja dla osób, które ze względów finansowych, chcą rozłożyć wydatki w czasie lub dla inwestorów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad tym, jakie elementy zostaną zamontowane w ich mieszkaniu lub domu.
Mieszkanie czy dom warto ubezpieczyć, jak jednak zrobić to korzystnie w przypadku niewykończonej nieruchomości? Najlepiej wybrać polisę obejmującą dom w budowie. Dotyczy ona właśnie kompleksowych prac wykończeniowych, o których mowa w tym przypadku.
Ceny takich ubezpieczeń możesz sprawdzić na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Dodatkowo możesz tutaj porównywać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada. Podstawową polisę można wzbogacić o ochronę materiałów budowlanych przed kradzieżą, zalaniem czy dewastacją.
Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com