Co obejmuje BHP?

Co obejmuje BHP?
Aleksandra Nowak
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy zna termin „przepisy BHP”, uczą się o nich już dzieci w szkole podstawowej. Jest to jednak pojęcie na tyle szerokie i elastyczne, że trudno jest wiedzieć dokładnie, jakie działania obejmuje. Poza tym zasady te nie mogą być uniwersalne dla wszystkich placówek, ponieważ praca w biurze ma całkowicie inny charakter niż ta w fabryce, a każde miejsce pracy jest narażone na inne niebezpieczeństwa. Przedstawiamy kilka przepisów, które obejmuje BHP. 

Odzież ochronna  

Fabryki, place budowy, magazyny oraz szpitale wymagają od swoich pracowników noszenia odzieży ochronnej, która ma zapobiec zabrudzeniu ubrań, uszkodzeniom ciała lub wyniesieniu na tkaninie substancji niebezpiecznych poza obszar miejsca pracy. Ubrania robocze na budowie muszą być wytrzymałe, trwałe i łatwo się prać, aby tynk, gips, farba, pyły oraz inne zabrudzenia były łatwe do usunięcia.

Z kolei w magazynach i fabrykach odzież ochronna ma zabezpieczać ciało przed uszkodzeniem w razie wypadku. Buty zbrojone ze stalowymi noskami mają chronić stopy przed zmiażdżeniem przez towar lub przejeżdżający wózek widłowy. Rękawice zapobiegają uszkodzeniom skóry przy kontakcie z ostrzami lub rozgrzanymi elementami maszyn, a kaski oraz maski ochronne zabezpieczają przed urazami głowy i twarzy oraz wdychaniem szkodliwych substancji. Miejsca, takie jak laboratoria i szpitale, często korzystają z jednorazowych kombinezonów ochronnych, maseczek, osłon na buty czy czepków na włosy. Takie elementy ubioru mogą dystrybuować dla pracowników automaty wydające BHP. Działają one na tej samej zasadzie, co automaty vendingowe na przykład na napoje czy słodycze, a różnią się zawartością. W ten sposób można łatwo, bezpiecznie i higienicznie dostarczyć niezbędne środki ochronne do każdego pracownika. 

Czystość w miejscu pracy  

To jedyna zasada w BHP, która obowiązuje wszędzie, bez względu na miejsce czy stanowisko pracy. Czystość i porządek są obowiązkowe dla każdego i każdy jest za nie w pewnym stopniu odpowiedzialny. Choć większość firm korzysta z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej, utrzymywanie czystości wokół swojego stanowiska pracy czy w pracowniczej stołówce leży w gestii pracowników. Aby każdy mógł dbać o porządek, musi mieć do tego odpowiednie sprzęty – w kuchennym zlewie powinna znajdować się czysta gąbka i płyn do mycia naczyń, w szafce worki na śmieci, a pod prysznicem ściągaczka do szyb. Dzięki temu budynek będzie czysty i bezpieczny. 

Oznaczenia BHP 

Każde z niebezpiecznych miejsc w budynku musi być opatrzone znakiem ostrzegawczym oraz informacyjnym. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia z ograniczeniem dostępu na przykład tylko dla określonej grupy pracowników powinny być stosownie opisane. Znaki informacyjne BHP to też na przykład oznaczenie drogi pożarowej, miejsca przechowywania gaśnicy czy apteczki oraz tablice z instrukcjami postępowania. Takie oznakowanie powinno znajdować się w każdym wymagającym tego miejscu, aby uniknąć dezorientacji oraz paniki w wypadku pożaru czy innego zdarzenia wymagającego ewakuacji lub innej interwencji. 

W każdym miejscu pracy obowiązują przepisy, określające warunki konieczne do stworzenia bezpiecznych i komfortowych warunków dla osób zatrudnionych. Przestrzeganie zasad wyznaczonych przez BHP jest wymagane prawnie i stanowi zabezpieczenie w razie wypadku w pracy. Warto być świadomym, co obejmują przepisy BHP.

Zdj. główne: Pop & Zebra/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymieniamy starą armaturę w łazience – poradnik
Wymieniamy starą armaturę w łazience – poradnik
Udało Ci się zauważyć, że Twoja armatura w łazience najlepsze lata ma już za sobą? Być może to dobry czas, by ją wymienić. Doradzamy, jak zrobić to bez pomocy fachowców.
Ostatnie wpisy