Zlewozmywaki kuchenne – przegląd materiałów, z których współcześnie są robione

Zlewozmywaki kuchenne – przegląd materiałów, z których współcześnie są robione
Urszula Szymańska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup odpowiedniego zlewozmywaka to decyzja, nad którą warto się zastanowić już na etapie projektowania kuchni. Oprócz wymiarów i sposobu montażu istotny jest również praktyczny materiał. Podpowiadamy, jak go wybrać. 

Dostępne opcje zlewozmywaków

Na rynku jest sporo materiałów, z których wykonuje się zlewozmywaki. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety. Popularną i stosunkowo niedrogą opcją jest stal nierdzewna. Kiedyś takie zlewy były spotykane w większości kuchni. Chociaż teraz powoli zamienia się te modele na inne, to nadal są chętnie wybierane przez wiele osób. Zlewozmywaki stalowe są praktyczne i niezwykle uniwersalne. Zazwyczaj występują w kolorze srebrnym, ale mogą mieć różne wykończenia. W sklepach spotyka się zarówno takie błyszczące, jak i matowe. Występują w wersji podwieszanej i podblatowej, więc można je dobrać do praktycznie każdej zabudowy kuchennej. Ich gładka powierzchnia pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Poza tym są też odporne na zarysowania i wysokie temperatury. Sporą zaletą jest to, że na takich zlewozmywakach nie powstają plamy, na przykład z kawy lub z herbaty. Niestety jest to częsty problem przy innych wersjach. 

Kolejnym często wybieranym materiałem jest granit. Jest to rozwiązanie, które jest teraz w modzie. Jednym z czynników, które na to wpływa, jest wiele opcji kolorystycznych. Takie zlewozmywaki występują nawet w niestandardowych barwach. Z tego powodu pasują one do nowoczesnych kuchni. Z łatwością dopasuje się je aranżacji wielu pomieszczeń, w rozmaitych stylach wnętrzarskich. Potrafią wyglądać naprawdę elegancko. Następną zaletą takich zlewów jest to, że często mają nawet wieloletnią gwarancję. Trzeba jednak uważać, żeby nie stawiać na nich gorących naczyń. Z pewnością granitowe zlewozmywaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż nadal są odporne na uszkodzenia, to częściej widać na nich wszelkie zabrudzenia i kurz. 

Ostatnią, ale zdecydowanie najtrwalszą opcją, są zlewy kuchenne ceramiczne. Z tego powodu wpływa to na ich wysoką cenę. Nie jest to przez to najczęściej wybierane rozwiązanie. Jednak osoby, które się na nie decydują, zazwyczaj są bardzo zadowolone. Takie zlewozmywaki bowiem nie ulegają przebarwieniom. Ciężko je również zarysować. Najczęściej występują one w klasycznych kolorach, takich jak biały, czarny i brąz. Do podstawowej pielęgnacji takiego zlewu wystarczy zwyczajna gąbka i płyn do naczyń. 

Jak wybrać odpowiedni materiał?

Przy wyborze zlewozmywaka, koniecznie przeczytaj o plusach i minusach konkretnych materiałów, z jakich są one wykonywane. Wszystko zależy w tym przypadku od Twoich preferencji. Musisz wybrać opcję, która będzie dla Ciebie jak najbardziej praktyczna. To najważniejszy aspekt. Zastanów się, czy przykładowo masz czas, aby szczególnie dbać o granitowy zlew. Bardzo istotna jest również kwota, którą możesz przeznaczyć na taki zakup. Dokładnie przejrzyj ofertę sklepów i dobrze ją przeanalizuj. Warto zadawać pytania na ten temat. Możesz zapytać na przykład członków swojej rodziny lub przyjaciół, a także osoby w Internecie. Niektórzy mają już doświadczenia z konkretnymi modelami. Przy wyborze materiału istotny jest także kolor zlewu, ponieważ wpływa on na komfort użytkowania. Dla niektórych nie sprawdzą się na przykład ciemne, matowe odcienie. Oczywiście oprócz tego warto też dopasować materiał do stylu kuchni. Nie do każdego wystroju wnętrz będą pasowały klasyczne, stalowe zlewozmywaki. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na kwestiach estetycznych, to możesz nie być zadowolonym z tego wyboru. 

Fot. Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*