Wyspa w kuchni – jaki powinna mieć wymiar?

Wyspa w kuchni – jaki powinna mieć wymiar?
Marta Kozłowska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim czasie wyspy kuchenne stają się coraz bardziej popularne i znajdują miejsca nie tylko w otwartych kuchniach, ale również tych tradycyjnych – zamkniętych. Jakie spełnia funkcje oraz jakie powinna mieć wymiary, by była praktycznym rozwiązaniem, bez którego niektórzy nie wyobrażają już sobie życia? 

Jedna wyspa – kilka zastosowań 

Wyspa kuchenna to nic innego jak szafka bądź kilka szafek z blatem niepołączonych z ciągiem mebli umieszczonych przy ścianie. To dodatkowy kuchenny blat roboczy, w który mogą być wbudowane zlew, kuchenka, szafki i półki, zarówno zamknięte, jak i otwarte. Na co dzień zaś może pełnić funkcję stołu. Zastosowań wyspy jest wiele, a każdy może dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. To jeden z jej podstawowych plusów. Kolejną zaletą jest możliwość pracy przy blacie, bez konieczności patrzenia w ścianę czy fronty szafek wiszących. Dlatego tak dobrze sprawdza się w kuchniach otwartych, zapewniając kucharzowi lepszy kontakt z pozostałą częścią domowników przebywających np. w salonie. Dzięki wolnemu dostępowi z każdej strony przy wyspie może pracować kilka osób, które nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. W założeniu powinna usprawniać pracę, jeśli jednak nie masz na nią odpowiedniej ilości miejsca, może stać się przeszkodą i utrudniać przemieszczanie się w kuchni oraz między resztą pomieszczeń, z którymi graniczy. 

Jaki powinna mieć wymiar wyspa kuchenna? 

Rozwiązanie, jakim jest wyspa kuchenna, przede wszystkim powinno usprawnić gotowanie i sprawić, by dało się czerpać z niego samą przyjemność, bez konieczności beznamiętnego patrzenia w ścianę oraz możliwości swobodnego rozłożenia pracy na blacie. Dlatego też każdy jej element powinien być dokładnie przemyślany. Nie ma tu miejsca na pomyłki i brak wygody. 

Wyspę możemy umieścić niemal w każdej kuchni, choć najlepiej będzie się sprawdzać w kwadratowym pomieszczeniu lub łączącym kuchnię z salonem. Nie zaleca się sytuowania tego typu zabudowy we wnętrzach mających poniżej 15 m2, gdyż uniemożliwia ona swobodne poruszanie. Planując rozmiar wyspy w naszej kuchni, musimy pamiętać, że wokół niej potrzebujemy przestrzeni, by zarówno przy pozostałych szafkach, jak i przy niej mogły pracować osoby, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Preferowane minimum to 1 m odległości od ciągu szafek oraz ok. 1,5 m od stołu, gdzie konieczne jest wysuwanie krzeseł. 

Wielkość wyspy przeważnie jest podyktowana warunkami i metrażem pomieszczenia, nie powinno się jednak robić wyspy o mniejszej powierzchni niż 1 m2. Istotne jest również to, do czego będziemy jej używać. Jeśli chcemy przygotowywać posiłki na blacie, warto pomyśleć o szerokości i głębokości w granicach 60 × 80 cm i wysokości od 100 cm do 120 cm, chyba że wszyscy domownicy są dość wysocy, wtedy dopasujmy wysokość do indywidualnych potrzeb.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ewa 13.01.2022

    A jak dobrze oświetlić taką wyspę kuchenną? Co lepiej się sprawdzi – halogeny w suficie, których praktycznie nie widać, czy długie lampy wiszące nad blatem? To drugie rozwiązanie z pewnością jest bardziej dekoracyjne, ale zastanawiam się, czy takie lampy nie będą po prostu przeszkadzać

Rekomendowane
Jak wybrać idealny obrus, który przetrwa każdą imprezę?
Jak wybrać idealny obrus, który przetrwa każdą imprezę?
Odkryj, jak wybrać idealny obrus do swojego domu, uwzględniając styl, funkcjonalność i najnowsze trendy dekoracyjne. Zainspiruj się praktycznymi poradami, które odmienią Twoje wnętrze.
Ostatnie wpisy