Taras z drewna czy z kompozytu? Co wybrać?

Taras z drewna czy z kompozytu? Co wybrać?
Karina Strzelińska
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno czy kompozyt? Zmieniasz wystrój całego swojego tarasu? Chcesz, by nabrał nowego, efektownego wyglądu? Zobacz na co powinieneś się skusić, by cała przestrzeń prezentowała się oszałamiająco! 

Taras z drewna – informacje 

Taras wykonany z drewna to ponadczasowe rozwiązanie. Aranżacja ta będzie pasowała praktycznie do każdego domu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest utrzymany. Zaletą takiej konstrukcji jest to, że jest ona całkowicie naturalna. Idealnie komponuje się z zielenią, która rośnie wokół tarasu. Co ważne, jest to funkcjonalna powierzchnia. Jeśli będzie pielęgnowana w odpowiedni sposób, z pewnością posłuży na lata, nie tracąc swoich walorów estetycznych. Deski należy impregnować za pomocą odpowiednich preparatów.

Oszczędzanie na tego rodzaju środkach jest fatalnym pomysłem, ponieważ deski mogą wtedy ulec szybkiemu zniszczeniu. Montaż podłogi z drewna na tarasie jest stosunkowo prosty. Barwa desek uzależniona jest od drzewa, z którego zostały one wykonane. Przy wyborze tego rodzaju materiału warto pamiętać, że jest to wieloletnie, bardzo eleganckie i klasyczne rozwiązanie. 

Taras z desek kompozytowych 

Kompozytowe deski są wykonane z drewna naturalnego z domieszką tworzywa sztucznego. Materiał ten jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne, jest trwały i nie niszczeje przez lata. Wygląd desek kompozytowych niemalże nie różni się niczym od standardowych, drewnianych desek. Przyczynia się do tego mączka drzewna, która jest stosowana przy produkcji kompozytowych desek. Na skutek połączenia dwóch materiałów charakteryzujących się odpornością na czynniki zewnętrzne, deski kompozytowe są bardzo częstym wyborem podczas aranżacji tarasów czy też balkonów.

Co ważne, deski kompozytowe nie są wymagające pod względem pielęgnacji – nie trzeba ich malować, ponieważ są one barwione już na etapie ich produkcji. Czyszczenie kompozytu jest prostą czynnością, którą z powodzeniem może wykonać nawet dziecko. Myjka ciśnieniowa to jedyne narzędzie, które będzie nam tu potrzebne. Możemy oczywiście wykorzystać też zwykłego węża, z którego woda będę wydobywać się pod większym ciśnieniem.

>> Zobacz też: Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Największą zaletą tego materiału jest to, że nie nasiąka wodą opadową i jest całkowicie odporny na promieniowanie UV. Po deszczu można bezpiecznie poruszać się po drewnianym tarasie, gdyż jest on wyposażony w specjalną strukturę, która ma właściwości antypoślizgowe. To fantastyczne rozwiązanie, szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci lub osoby starsze. Wadą kompozytu, którą wielu zwolenników naturalnych rozwiązań dostrzeże od razu, jest to, że nie jest to w pełni naturalna powierzchnia. Warto przemyśleć, czy jest to jednak przeważający czynnik, który dyskwalifikuje zakup tego rodzaju materiału.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*