Wanna i prysznic w jednym jest to świetny kompromis dla osób, które lubią długie wieczorne kąpiele i szybkie poranne prysznice. Jakie są sposoby na urządzenie wanny z prysznicem? Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Jakie są wady tego rozwiązania?
Szklany parawan pasuje do każdego stylu łazienki, optycznie ją powiększa i chroni przed zachlapaniem podczas kąpieli pod prysznicem. Szklany parawan może być zamontowany „na sztywno” (bez możliwości odchylania) lub może być otwierany dwustronnie. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie przestrzeni kąpielowej w łazience.
Parawan nawannowy może tworzyć spójną całość z resztą łazienki. Dlatego powinien być dostosowany do niej kolorystycznie. Mocniejsze kolory ram parawanu nawannowego podkreślają dominującą funkcję przestrzeni kąpielowej w łazience.
Połączenie kabiny walk-in z wanną jest nowatorskim rozwiązaniem. Niskie wejście oraz blokada hamująca przepływ wody są jego głównymi zaletami. Taka kabina jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych.
W dużych łazienkach nie trzeba montować wanny i prysznica osobno. Wystarczy zamontować panel natryskowy na ścianie i umieścić pod nim wannę wolnostojącą, która otoczona będzie parawanem z przezroczystego szkła. Dzięki temu podczas brania prysznica można uniknąć zachlapania łazienki.
Wielu dekoratorów wnętrz poleca zasłony prysznicowe jako sposób na szybkie i ekonomiczne urządzenie wanny i prysznica w jednym. Taka zasłona wieszana jest na ozdobnym metalowym drążku. Warto zakupić zasłonę z modnym designem, który nada łazience niepowtarzalnego charakteru.
Wanna narożna z panelem natryskowym jest nietuzinkowym rozwiązaniem, w którym nie ma potrzeby stosowania parawanu. Dzięki dużym gabarytom wanny, łazienka nie jest zachlapywana podczas brania prysznica.
Jeśli w łazience jest dużo przestrzeni, to można umiejscowić wannę w przestrzeni prysznicowej. Dzięki temu strefa kąpielowa jest jednoznacznie wyznaczona. Ten sposób dedykowany jest dla osób preferujących ekstrawaganckie i nietuzinkowe rozwiązania.
Wanna z prysznicem jest idealna dla osób, które chcą mieć w domu wannę i prysznic, lecz mają za mało miejsca, aby postawić je osobno. Szyby kabiny prysznicowej mogą znajdować się tylko w jednej części wanny lub otaczać ją na około. Gdy szyby znajdują się tylko w jednej części wanny, to najczęściej jest ona w tym miejscu poszerzona, dzięki temu można swobodnie korzystać z prysznica. Szyby prysznicowe połączone są z wanną za pomocą niewielkich łączników lub stalowych profili, które nie rzucają się w oczy. Kształt kabiny zależny jest od kształtu wanny. Wanna połączona z prysznicem może mieć kształt:
W modelach całkowicie zabudowanych, drzwi od kabiny są przesuwane, a w częściowo zabudowanych dominują drzwi rozwierane.
Zalety tego rozwiązania
Zalet wanny i prysznica w jednym jest bardzo wiele. Jednak najważniejszymi z nich są:
Wada tego rozwiązania
Jedyną wadą tego rozwiązania jest cena. Najprostsze modele kosztują kilka tysięcy złotych.
W najbardziej luksusowych modelach wanno-pryszniców wbudowana jest opcja domowego spa, czyli hydromasaż, masaż podwodny, aromaterapia. Rozwiązanie te wzbogacone są o elektronicznie sterowany panel oraz radio CD z głośnikami, oświetleniem LED i wentylator. Cena luksusowych wersji wanny z prysznicem waha się od 6 do 36 tys. zł.