Urządzenia w słupku – jak je umieścić w kuchni?

Urządzenia w słupku – jak je umieścić w kuchni?
Klaudia Tomaszewska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia powinna się charakteryzować przede wszystkim funkcjonalnością. Bez tego nie spełni odpowiednio swojego przeznaczenia. 

W tym pomieszczeniu powinny znaleźć się wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty AGD, takie jak piecyk, kuchenka, zmywarka, lodówka i mikrofalówka. Jednak, aby było bardziej stylowo, praktycznie, a do tego wygodnie, dobrze jest umieścić te mniejsze elementy jeden na drugim, w tzw. słupku. Dzięki temu nawet w niewielkiej kuchni zrobi się więcej miejsca na blat roboczy.

Praktyczna aranżacja kuchni – sprzęt AGD w słupku

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była praktyczna i funkcjonalna z pewnością do gustu przypadnie Ci ustawienie sprzętów AGD w słupku. Wówczas jeden montowany jest nad drugim. Taka kompozycja powinna być przemyślana, aby można było z nich wygodnie korzystać. Można je umieścić w zabudowaniu całej kuchni, dzięki temu będą wspaniale współgrać z przestrzenią.

Takie rozwiązania można coraz częściej spotkać w nowoczesnych domach, nawet jeśli kuchnia pozwala na rozmieszczenie mebli i sprzętów na dużej powierzchni. Metoda słupkowa jest po prostu wygodniejsza w użytkowaniu. Jak ją jednak dobrze wykorzystać? Co powinno znaleźć się na górze, a co na dole?

Słupkowa aranżacja kuchni

Podczas aranżacji kuchni warto mieć na uwadze fakt, czy podczas korzystania z nich nie będziemy nadwyrężać kręgosłupa, a co za tym idzie, czy będzie nam wygodnie korzystać z nich na co dzień. Należy zatem na wstępie poustawiać urządzenia AGD w odpowiedniej konfiguracji. Okazuje się, że niezbyt wygodne jest umieszczanie często ciężkich dań nisko, tak jak w przypadku piecyka umieszczonego pod kuchenką. 

 Warto przede wszystkim zabudować lodówkę, która wówczas pozostaje niewidoczna, ale tak samo funkcjonalna, jak ta wolnostojąca. Co do zmywarki, możesz zamontować ją na samym dole słupka. Można w niej umieszczać pojedyncze naczynia, dlatego nie obciążysz zbytnio kręgosłupa przy rozładowywaniu jej. Nad nią powinien znaleźć się piekarnik. Warto, aby znajdował się na wysokości klatki piersiowej lub lekko poniżej, aby można było w nim wygodnie umieścić pieczeń, ciasto czy inne dania. 

Nad piekarnikiem zamontuj mikrofalówkę, która przyda się do podgrzewania różnego rodzaju dań. Powinna się znaleźć na wysokości oczu, dzięki temu będzie można z niej wygodnie skorzystać. Takie ustawienie sprzętów w AGD to także więcej miejsca do przechowywania i na blat roboczy. Pod kuchenką możesz wówczas umieścić szafkę na garnki czy patelnie. A miejsce, w którym na blacie zazwyczaj stała mikrofalówka, warto wykorzystać na chlebak, stojak na noże czy element dekoracyjny. Warto pamiętać o tym, że w każdej kuchni bardzo liczy się wolne miejsce oraz praktyczne rozstawienie poszczególnych sprzętów. Wówczas możesz korzystać z niej sprawniej, szybciej i zdecydowanie przyjemniej.

Zdj. główne: Jason Briscoe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy biurko to konieczność w pokoju przedszkolaka?
Czy biurko to konieczność w pokoju przedszkolaka?
Zastanawiasz się nad zaletami i wadami posiadania biurka dla przedszkolaka? Odkryj, jak organizacja przestrzeni wpływa na rozwój dziecka i dowiedz się, czy warto zainwestować w to mebel.
Ostatnie wpisy