Systemy do nawadniania podziemnego i kropelkowego

Systemy do nawadniania podziemnego i kropelkowego
Monika Zysk
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedni system nawadniania to prawdziwe must-have w Twoim ogrodzie. Poznaj najlepsze systemy do nawadniania podziemnego i kropelkowego, aby podjąć dobrą decyzję. 

Nawadnianie ogrodu to podstawa!

Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Ogród nie ma racji bytu bez odpowiedniego nawadniania. Twoje rośliny potrzebują wody, żeby funkcjonować. Odpowiedni system może bardzo ułatwić ich codzienną pielęgnację, a Tobie zaoszczędzi sporo czasu. Zamiast podlewać samodzielnie, poznaj systemy do nawadniania podziemnego i kropelkowego, a życie stanie się znacznie przyjemniejsze!

Nawadnianie podziemne – co warto wiedzieć?

Każdy posiadacz ogrodu czy nawet sporych rozmiarów trawnika dobrze wie, jak czasochłonne jest podlewanie. Na szczęście wymyślono system nawadniania podziemnego, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ogrodnicy coraz częściej decydują się na taką instalację i swojej decyzji nie żałują! Zwłaszcza w ogrodach o dużym metrażu system nawadniania podziemnego sprawdzi się wprost znakomicie. Jest to także rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ naszą instalację możemy zaprojektować w taki sposób, aby całą powierzchnię podlewała równomiernie. Regulować można także ilość wody, co ma znaczenie przy zmieniających się warunkach pogodowych. Dużym plusem estetycznym jest fakt, że instalacja schowana jest, jak nazwa wskazuje, pod ziemią. Jeżeli drażni Cię zakłócanie estetyki ogrodu, z tego rozwiązania powinieneś być zadowolony.

Jak wykonać system podziemnego nawadniania?

Po pierwsze najlepiej zaplanować taki system jeszcze zanim urządzimy swój ogród – znacznie ułatwi to układanie rur i rozprowadzenie kabli. Woda, która będzie używana do podlewania, może mieć różne źródła: wodociąg, zbiornik z deszczówką czy też własną studnię. Należy najpierw sprawdzić jej parametry: skład, ciśnienie oraz wydatek, czyli, innymi słowy, natężenie przepływu wody. Kolejną sprawą jest projekt naszego systemu nawadniania, który zwykle składa się z kilku sekcji niezależnych od siebie. Każda z nich składa się z rur zasilających w wodę zraszacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące.

Co istotne, w jednej sekcji nie wolno łączyć różnego typu urządzeń nawadniających. Świetną opcją jest także sterownik zarządzający elektrozaworami. Wszystko to brzmi skomplikowanie? Nie jest takie, jeżeli zagłębimy się w temat, ale już na etapie planowania warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy, która zaprojektuje i rozprowadzi system podziemnego nawadniania. Nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu czas, ale także będziemy mieć pewność, że prace zostały wykonane poprawnie. Jeżeli jednak planujecie samodzielną instalację systemu, to także jest możliwe. 

Sprawdź także system do nawadniania kropelkowego

Kolejną opcją do rozważenia jest oczywiście system do nawadniania kropelkowego. Za pomocą tego typu instalacji możliwa jest dystrybucja niewielkich ilości wody prosto pod nasze krzewy owocowe, kwiaty czy do warzywnego ogródka.

Wśród niewątpliwych zalet tego typu nawadniania wymienia się m.in.: oszczędne zużycie wody, możliwość dodatkowego dostarczenia nawozów mineralnych, redukcję erozji gleby czy uniwersalność zastosowania na różnych terenach. Niewątpliwie tu także chodzi o oszczędność czasu oraz automatyzację prac ogrodowych. Istnieją trzy podstawowe metody, jeżeli chodzi o system do nawadniania kropelkowego: taśma kroplująca, linie kroplujące lub węże kroplujące. Jak wybrać wśród nich najlepszą opcję? Jest to uzależnione od charakteru upraw. Taki system może być zainstalowany zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

Wybierz rozwiązanie idealne i ciesz się wygodą

Systemy do nawadniania podziemnego i kropelkowego to duże ułatwienie dla współczesnych ogrodników. W czasach, gdy liczy się każda minuta, dobrze jest postawić na rozwiązania, które automatyzują prace domowe i ogrodowe i pozwalają przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek i cieszenie się pięknym otoczeniem. Biorąc pod uwagę to, jak czasochłonne jest podlewanie ogrodu, szczególnie na dużym metrażu, warto wziąć takie rozwiązania pod uwagę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać pompę basenową – praktyczny poradnik
Jak prawidłowo dobrać pompę basenową – praktyczny poradnik
Odkryj, jak wybrać odpowiednią pompę basenową, żeby cieszyć się klarowną wodą przez cały sezon. Omówimy różne typy pomp, kwestie mocy i wydajności.
Ostatnie wpisy