Warto zapoznać się z charakterystyką zasłon i popularnymi materiałami używanymi do ich tworzenia. Dzięki temu wybierzesz je w zależności od swoich potrzeb, co sprawi, że będą doskonale pasowały do konkretnego wystroju wnętrza.
Zasłony mogą mieć funkcję dekoracyjną lub zaciemniającą. To podstawowy podział, z którym należy się zapoznać przed ich zakupem. Od tego też w dużej mierze zależy tkanina, którą wybierzesz. Trzecim rodzajem są zasłony panelowe.
Materiał dobierz, biorąc pod uwagę umiejscowienie sypialni. Do południowych lub zachodnich okien lepiej sprawdzą się zasłony zaciemniające. Te dekoracyjne wybierz raczej do pomieszczeń położonych od strony północnej albo wschodniej i do bardzo małych wnętrz.
Zaciemniające zasłony zazwyczaj są zrobione z grubszych tkanin, nieprzepuszczających światła. Chronią one przed zbyt dużym nasłonecznieniem i pozwalają uzyskać lepszą prywatność. Często dodają też przytulności pomieszczeniom, w których się znajdują.
Dekoracyjne zasłony zazwyczaj są cienkie i mają za zadanie tylko ozdobić dane wnętrze. Często są zrobione z transparentnych materiałów. Przydają się też do ciemniejszych pokoi, wtedy przepuszczają więcej światła naturalnego. Pozwalają również delikatnie zasłonić okno, na przykład o zmierzchu, żeby pomieszczenie nie było widoczne z zewnątrz.
Zasłony panelowe stały się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych opcji. Mają stabilną konstrukcję, można nimi zasłonić nawet dużą, przeszkloną powierzchnię. Pasują do minimalistycznych oraz do nowoczesnych wnętrz.
Często wybieranymi tkaninami są przede wszystkim bawełna, tafta, satyna oraz różnego rodzaju sztuczne materiały. Najczęściej spotkasz je w popularnych sklepach. Zasłony bawełniane mają rozmaitą grubość, fakturę i sposób wykończenia. Oprócz tego często zawierają domieszkę poliestrowych włókien. Jest to materiał bardzo uniwersalny. Wiele firm oferuje zasłony ze sztucznych surowców. Są one praktyczne, wytrzymałe, więc długo pozostają w niezmienionym stanie.
Jeśli potrzebujesz efektu zaciemnienia, weź pod uwagę gramaturę, czyli gęstość tkaniny. W tym celu możesz zakupić zasłony wykonane na przykład z tafty, aksamitu, weluru lub żakardu. Często wykorzystuje się też specjalną tkaninę zaciemniającą, zwaną blackout. Nadaje się ona zarówno do prywatnej sypialni, jak i do pokoi hotelowych. Ma duży poziom nieprzepuszczalności światła.
Do uzyskania dekoracyjnego efektu stosuje się lekkie materiały, takie jak tiul, woal, len lub szyfon. Są one niezwykle delikatne i prezentują się naprawdę bardzo dobrze. Nadają się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ wtedy nie są zbyt przytłaczające. Zapewniają też komfort i odgradzają od świata zewnętrznego.
Warto również wybrać zasłony, dopasowując je do charakteru danego pomieszczenia. Takie wykonane na przykład z lnu, będą dobrze wyglądały we wnętrzu w stylu skandynawskim. Do dużej, nowoczesnej sypialni z dużą ilością światła przydadzą się zasłony typu blackout.
Możesz też wybrać te z innej grubej tkaniny, ozdobione ciekawym wzorem. Do wyboru masz przeróżne wersje kolorystyczne. Satyna i tafta to tkaniny wręcz idealne do eleganckich pomieszczeń, ponieważ są śliskie oraz połyskujące. Z tego powodu pasują przykładowo do stylu klasycznego i glamour.
Z kolei zwiewne, dekoracyjne zasłony nadadzą wnętrzu romantycznego i swobodnego charakteru. Dobrze, jeśli są w pastelowym i stonowanym kolorze, wtedy lepiej utrzymują się w tym klimacie.
Zdjęcie główne: Ali Inay/unsplash.com