Co warto wiedzieć o podgrzewaczach wody?

Co warto wiedzieć o podgrzewaczach wody?
Aleksandra Nowak
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budynki niepodłączone do grzewczej sieci miejskiej, głównie te ze starego budownictwa, jak i jednorodzinne domy, potrzebują rozwiązania, dzięki któremu zostanie zapewniony bezproblemowy dopływ ciepłej wody. To w końcu jeden z warunków normalnego i komfortowego funkcjonowania w domostwie. Trudno jest wyobrazić sobie, że nie w domu nie ma ciepłej wody. Poza sporadycznymi i bardzo skrajnymi przypadkami, jest to już niespotykane. By cieszyć się swobodą korzystania z ciepłej wody, bez podłączenia do miejskiego ogrzewania, należy postawić na podgrzewacze wody. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć!   

Podgrzewacz pojemnościowy   

W podgrzewaczu pojemnościowym (zwanym bojlerem od angielskiego słowa. boil – wrzeć, parować) najważniejszym elementem jest zasobnik ciepłej wody. Jest on połączony z jednej strony z instalacją wodociągową, a z drugiej posiada wyjście ciepłej wody. Znajduje ona się w zamkniętym obiegu wraz z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa. Wewnątrz zbiornika panuje dość wysokie ciśnienie (ok 4 atmosfer), a na zewnątrz konieczna jest dobra izolacja termiczna, która zminimalizuje stratę ciepła. Woda w podgrzewaczu pojemnościowym może być ogrzewana elektrycznie, za pomocą grzałki z termostatem albo za pomocą palnika gazowego. Coraz częściej woda podgrzewana jest za pomocą wymiennika ciepła z centralnego ogrzewania. Efektywność takiego podgrzewacza podniesie zbiornik buforowy, który kupisz na https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/zbiorniki-buforowe-c.o.

Podgrzewacz przepływowy      

Urządzenia przepływowe podgrzewają wodę na bieżąco, nie oznacza to jednak, że od razu po odkręceniu kranu popłynie z niego strumień o pożądanej temperature. Działanie podgrzewacza rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy woda zaczyna przez niego przepływać (stąd nazwa). Odkręcenie kranu wymusza w systemie rozpoczęcie przepływania wody, która jest w pierwszej kolejności ogrzewana przez urządzenie, a dopiero po chwili trafia do punktu docelowego. Zakręcenie kranu z kolei powoduje wyłączenie podgrzewacza. 

Przepływowe systemy ogrzewają wodę jedynie w czasie, w którym są używane. Takie rozwiązanie przynosi w konsekwencji pewne korzyści. Po pierwsze – urządzenia te zabierają niewiele miejsca i mogą być montowane tuż przy kranie czy pod zlewem w dowolnym pomieszczeniu. Po drugie – koszt ich eksploatacji jest niższy niż w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Bardziej korzystny cenowo jest również ich montaż.  

Zdjęcie główne: Imani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak unowocześnić mieszkanie loftowe? Zobacz trendy
Jak unowocześnić mieszkanie loftowe? Zobacz trendy
Mieszkania loftowe chociaż imponujące, mogą sprawiać problemy, kiedy przychodzi czas na aranżację wnętrz. Wszystko przez dużą przestrzeń, na którą często […]
Ostatnie wpisy