Artykuł sponsorowany
Rosnące ceny paliw opałowych oraz coraz bardziej rygorystyczne wymagania względem ilości generowanych przez nie związków ubocznych sprawia, że poszukujemy nowych źródeł ciepła. Do niedawna były to wyłącznie standardowe kotły na pellet czy ekogroszek, teraz jednak nowy inwestorzy sięgają po pompy ciepła, podobnie jak osoby, które podjęły się termomodernizacji w już istniejącym budynku. Pompy ciepła rekomenduje się ze względu na ich wysoką efektywność, nikły wpływ na środowisko i zupełne uniezależnienie się od fluktuacji cen standardowych materiałów opałowych.
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które do ogrzewania domowych pomieszczeń wykorzystuje ciepło znajdujące się na zewnątrz. Tu nasuwa się pierwsze pytanie – skoro na zewnątrz jest chłodniej, a we wnętrzu domu cieplej, to jakim sposobem to rozwiązanie może w ogóle działać? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sposób jego pracy. Wyróżniamy dwa rodzaje źródeł:
Działa ona na odwrotnej zasadzie w stosunku do lodówki i ma podobną budowę. Znajduje się w niej sprężarka, która spręża czynnik krążący w układzie, skraplacz, zawór dławiący oraz parownik. W rezultacie, dzięki wspólnej pracy wszystkich tych elementów, pompa ciepła jest w stanie uzyskać ciepło nawet ze źródeł bardzo chłodnych, np. ze środowiska w trakcie zimy. Te procesy termodynamiczne wymagają pewnej ilości prądu, służącego np. do zasilenia sprężarki, lecz niewspółmiernie mało w stosunku do innych rodzajów ogrzewania domowego.
Czynnik dostaje się do parownika, gdzie następuje jego odparowanie, a tym samym odebranie ciepła uzyskanego z dolnego źródła. W kolejnym etapie dostaje się do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, a tym samym także temperaturę, po czym do skraplacza, oddając zgromadzoną energię do odbiorników ciepła.
Na rynku znajdziemy pompy ciepła Wrocław różniące się przede wszystkim miejscem pozyskiwania ciepła. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje – pompy powietrzne, wodne oraz gruntowe. Większość z nich po prawidłowej instalacji jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania budynku na ciepło i na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Dowiedz się więcej na ten temat.
Pompy ciepła ze względu na swoją budowę oraz sposób działania mają wiele zalet, przez które stają się coraz częstszym wyborem wśród prywatnych i firmowych inwestorów. Wszystkie są bardzo istotne z punktu widzenia domowników i powinno się je brać pod uwagę zawsze podczas wyboru źródła ciepła swojego domu. Do zalet należy:
Jak zatem widać, duża popularność pomp ciepła nie wynika znikąd – zalety tych urządzeń są nie do przecenienia w świecie, w którym rosnące koszty związane z eksploatacją standardowych materiałów opałowych są coraz wyższe.
Fot.: HarmvdB/pixabay.com