Pomieszczenie gospodarcze – co i jak w nim przechowywać?

Pomieszczenie gospodarcze – co i jak w nim przechowywać?
Agata Dobosz
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu warto wydzielić przestrzeń, w której urządzi się zaplecze gospodarcze. Może to być osobne pomieszczenie, ale równie dobrze sprawdzi się szafa mieszcząca środki czystości i sprzęt AGD.

Nie we wszystkich domach i mieszkaniach jest wystarczająco dużo miejsca, aby urządzić osobno pralnię, suszarnię, spiżarnię, garaż, piwnicę itd. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie jednego pomieszczenia gospodarczego, w którym – w zależności od metrażu – pomieścimy sprzęt do sprzątania, nieużywane na co dzień naczynia, płyny i proszki do prania, narzędzia czy akcesoria niezbędne do pielęgnacji roślin, na przykład konewki i rękawice.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz tam również umieścić pralkę i suszarkę, a nawet schować rower lub przechowywać przetwory. Aby maksymalnie wykorzystać pomieszczenie gospodarcze i zachować w nim porządek, warto urządzić je w przemyślany sposób.

Jak urządzić zaplecze gospodarcze w osobnym pomieszczeniu?

Jeśli w Twoim mieszkaniu lub domu nie brakuje wolnych przestrzeni, postaraj się zaplanować zaplecze gospodarcze w osobnym pomieszczeniu albo schowku. Na początku zastanów się, ile miejsca masz do wykorzystania i co chciałbyś tam zmieścić. Na pewno przydadzą się otwarte regały z wytrzymałymi półkami. Warto wybrać te wykonane z metalu, na których postawisz cięższe i większe urządzenia oraz narzędzia. Jeśli wolisz drewniane meble, pamiętaj, by na dolnych półkach stawiać cięższe przedmioty, a na wyższych lżejsze.

Zaletą otwartych regałów jest łatwy dostęp do półek, dlatego najlepiej umieścić tam rzeczy, z których często korzystamy, na przykład środki czystości, niektóre większe naczynia i garnki, podstawowe narzędzia. Drobne przedmioty warto chować w pudełkach lub organizerach i dopiero stawiać na regale. W ten sposób nic się nie zgubi i łatwiej utrzymasz porządek. 

Osobny regał można przeznaczyć na domowe przetwory. Najważniejsze, aby przedmioty, narzędzia itd. z jednej kategorii trzymać razem w jednym miejscu, wówczas szybciej je znajdziesz.

Poza regałem może przydać się szafa lub szafka. Schowane rzeczy nie będą się kurzyć, więc to dobre miejsce na przykład na ręczniki czy pościel. Możesz tam włożyć również rzadko używane drobiazgi, jak świąteczne ozdoby lub pędzle i wałki. Pamiętaj tylko, by wszystko segregować – wykorzystaj do tego kosze i skrzynki różnej wielkości.

W pomieszczeniu gospodarczym chowaj także odkurzacz, deskę do prasowania, żelazko, mopa itp. Jeśli często korzystasz z któregoś sprzętu, postaw go blisko wejścia, by był do niego łatwy dostęp. Rzadziej używane narzędzia ustaw w głębi.

Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, umieść tam również pralkę i suszarkę. Warto zamontować nad nimi blat roboczy, na którym złożysz ubrania. Nie zapomnij o koszu na pranie.

Zaplecze gospodarcze w szafie

W mniejszych mieszkaniach często brakuje miejsca na osobne pomieszczenie gospodarcze czy nawet schowek. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie przeznaczenie jednej szafy lub jej części na przechowywanie gospodarczych drobiazgów. Na półkach ułożysz ręczniki, pościel bądź środki czystości i płyny do prania. 

Ciekawym pomysłem są przyczepiane uchwyty, na których umieścisz żelazko lub rurę od odkurzacza. Narzędzia trzymaj w skrzynce na spodzie szafy. To wystarczy, by zachować porządek.

Zdjęcie główne: Pickawood/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*