Podział na strefy w kuchni – poradnik

Podział na strefy w kuchni – poradnik
Izabela Łuba
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Idealnie zaprojektowana kuchnia to taka, która jest funkcjonalna oraz umożliwia przygotowywanie i spożywanie w niej potraw bez najmniejszego problemu. Wszystkie niezbędne rzeczy powinny znajdować się w niej pod ręką, aby uniknąć poszukiwania po całym pomieszczeniu garnków, patelni czy innych akcesoriów. Jak więc zaprojektować kuchnię strefowo w skuteczny sposób? 

Podziel kuchnię na 5 podstawowych stref i ciesz się jej ergonomią

Projektanci wnętrz zajmujący się profesjonalnym projektowaniem tych pomieszczeń od dawna stosują podział kuchni na 5 funkcjonalnych stref, w których znajdują się elementy wyposażenia. Dzięki temu ułatwione staje się poruszanie po kuchni i przygotowywanie w niej posiłków. Na czym więc polega 5 funkcjonalnych stref kuchni? To nic innego jak odpowiednie rozplanowanie zabudowy meblowej oraz rozłożenia sprzętów AGD w przestrzeni, dzięki któremu wyodrębnione zostaną obszary: 

  • przechowywania, 
  • zapasów,
  • zmywania, 
  • przygotowywania posiłków,
  • gotowania, smażenia oraz pieczenia. 

Każda z tych stref posiada inne cechy, o których więcej w kolejnych akapitach. 

  1. Strefa zapasów

Pierwsza strefa to strefa zapasów, która powinna być ulokowana jak najbliżej wejścia do kuchni, ponieważ to w niej wypakowywane są zakupy. Nie powinno zabraknąć w niej także nawet niewielkiego blatu, na który w przyszłości będzie można wyjmować produkty spożywcze.

W tej strefie powinno znaleźć się miejsce na wszelkiego rodzaju produkty sypkie, takie jak kasze, mąki czy ryże. Wobec tego niezbędne będzie wyposażenie jej w odpowiednio pojemne szafki. W strefie zapasów ulokowana powinna być także lodówka i zamrażarka.

  1. Strefa przechowywania

Choć nazwa tej strefy jest łudząco podobna do poprzedniej, służy ona całkiem innemu celowi. To właśnie w niej powinny być przechowywane wszelkiego rodzaju akcesoria kuchenne, takie jak chochle, sztućce, zastawa stołowa i wszelkiego rodzaju pojemniki. Dla zachowania w niej porządku niezbędne jest, aby każdy z przechowywanych elementów posiadał swoje stałe, ustalone miejsce. 

  1. Strefa zmywania

Jak sama nazwa wskazuje, tutaj będzie odbywać się zmywanie naczyń po spożywanych posiłkach i ich przygotowywaniu. Dlatego też głównym elementem jest zlewozmywak oraz opcjonalnie zmywarka. Ze względu na fakt, że w tym miejscu oczyszczane są także wstępnie produkty spożywcze, nie powinno w tej strefie zabraknąć blatu.

Strefa zmywania to także doskonałe miejsce na ulokowanie kosza na odpady oraz wszelkiego rodzaju detergentów, gąbek czy zmywaków i ściereczek. 

  1. Strefa przygotowywania

Ta część kuchni to przede wszystkim blaty robocze, gdzie będą przygotowywane potrawy przed obróbką termiczną. Dodatkowo warto w niej zadbać także o akcesoria takie jak noże, łyżki do sałatek itp. W tym miejscu można także ulokować ekspres do kawy lub małe AGD wykorzystywane w trakcie gotowania. Aby zachować w strefie przygotowywania porządek, powinny się w niej znaleźć także szafki, najlepiej z szufladami, w których wszystko będzie zawsze pod ręką.

  1. Strefa gotowania

Ostatnia strefa to serce kuchni! To tu znajdować się powinna kuchenka oraz piekarnik, obok których warto zaplanować ustawienie blatu. Nie może w niej zabraknąć także miejsca na przechowywanie wszelkiego rodzaju garnków, patelni czy też łopatek do smażenia. Górną część tej strefy będzie natomiast zajmował okap, który odprowadzi nieprzyjemne zapachy i parę w trakcie gotowania. 

Tak zaprojektowana i urządzona kuchnia gwarantuje przyjemność z jej użytkowania i ograniczy ilość wykonywanych w niej kroków podczas przygotowywania posiłków. 

Przy układaniu produktów spożywczych i akcesoriów w każdej ze stref dobrze pamiętać o prostej zasadzie: na najwyższych półkach powinny znajdować się produkty lub elementy rzadko używane, takie jak robot kuchenny, naczynia żaroodporne czy blachy, natomiast w zasięgu wzroku te, po które sięgamy najczęściej, czyli na przykład zastawa stołowa, mąka, kawa oraz herbata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik rodzica: Jak wybrać odpowiedni przewijak dla dziecka?
Poradnik rodzica: Jak wybrać odpowiedni przewijak dla dziecka?
Przewijaki dziecięce to podstawowe wyposażenie dla każdego rodzica małego dziecka. Przez pierwsze miesiące życia niemowlęta potrzebują wielokrotnego przewijania, dlatego wybór odpowiedniego przewijaka jest niezwykle ważny. W tym artykule przedstawimy kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru przewijaka.
Ostatnie wpisy