Jak ukryć rury w łazience?

Jak ukryć rury w łazience?
Brygida König
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wyremontować łazienkę i zastanawiasz się, co zrobić z nieestetycznymi rurami? W jaki sposób można je ukryć? Jeśli zdecydujesz się na łazienkę w stylu industrialnym, to odsłonięte rury mogą stać się jej atutem.

Wystające rury problemem starego budownictwa

Wystające ze ścian rury wyraźnie rzucają się w oczy i są ogromną zmorą w mieszkaniach starego budownictwa. Kiedyś nie przywiązywano uwagi do tego, jak biegną rury. Traktowano to jako szybki dostęp do instalacji w czasie awarii. Niestety jest to jedyna zaleta tego rozwiązania.

6 sposobów na ukrycie rur

1. Płyty karton-gips

Zabudowa rur płytami kartonowo-gipsowymi jest jedną z najpopularniejszych metod ich ukrycia. Do łazienki należy wybierać zielone wodoodporne płyty. Dzięki zabudowaniu nimi rur można stworzyć gładką i prostą powierzchnię, która może zostać zaaranżowana w dowolny sposób. Jeśli łazienka jest mała, to płyty karton-gips ukrywające rury mogą ją zmniejszyć. Taka praktyka wydaje się z pozoru bez sensu, lecz ułatwi aranżację małej łazienki.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych jest bardzo prosty. Montuje się je na specjalnych stelażach za pomocą wkrętów. Łączenie płyt jest maskowane taśmą. Płyty gk mają również inne formy, np. łuki. Dzięki temu w łazience można stworzyć niepowtarzalny klimat.

Ukrywając rury za płytami karton-gips, należy pamiętać, że zabudowa płytami nie jest wskazana w miejscach, do których ma być łatwy dostęp. W ich wypadku warto wybrać ekrany mocowane na magnesach. Rury stalowe, które mają zostać zabudowane płytami, muszą zostać wcześniej zabezpieczone farbą antykorozyjną.

2. Zabudowa z mebli

Zabudowa z mebli sprawdzi się najlepiej w rogach lub przy podłodze. Jeśli meble łazienkowe mają przykryć nieestetyczne rury, to należy zamówić je u stolarza, który wykona je tak, aby rury były niewidoczne.

3. Przy pomocy stelaża

Rury można ukryć również za pomocą stelaża instalacyjnego. Dzięki temu umywalka może zostać umiejscowiona w dowolnym miejscu łazienki.

4. Przy pomocy systemów podtynkowych

Systemy podtynkowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Montowane są przed położeniem płytek na ścianę. Rozróżnia się dwa typy stelaży: do lekkiej zabudowy (okładane są płytą kartonowo-gipsową) oraz do ciężkiej zabudowy (przeznaczone do zamurowania w ścianie). Wybór typu stelaża jest zależny głównie od warunków technicznych, czasu realizacji i dostępnego budżetu. Rozwiązanie to stosowane jest głównie przy WC kompaktach.

5. Malowanie farbą

Malowanie rur w kolorze ściany jest starym i znanym sposobem. Jednak ma on jedną wadę: rury nadal są widoczne, choć nie odznaczają się tak mocno. W stylu industrialnym warto podkreślić rury, malując je na kolor stalowy lub miedziany. W skandynawskiej łazience warto pomalować rury na biały lub szary kolor, a w ekologicznej można taką rurę opleść dekoracyjnie liną.

5. Zasłonka

Ozdobne zasłony sprawdzą się zwłaszcza w tych łazienkach, w których rury biegną w okolicy okna. Inną alternatywą dla zasłon są ażurowe ścianki lub parawany – świetnie odwracają uwagę, nadając łazience ciekawego charakteru.

6. Podwieszany sufit

Podwieszany sufit jest bardzo estetyczny, tłumi hałasy, jest lekki, można w nim zainstalować ciekawe halogenowe oświetlenie. Jeśli rury biegną wzdłuż sufitu, to za pomocą sufitu podwieszanego można je bardzo estetycznie schować. Sufit podwieszany świetnie nadaje się do łazienki, o ile zostanie wykonany z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych. Ze względów bezpieczeństwa nie zabudowuje się nim jedynie rur gazowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny prezent dla miłośnika wina?
Jak wybrać idealny prezent dla miłośnika wina?
Sprawdź jak wybierać prezenty, które zadowolą każdego miłośnika wina. Przewodnik po najpopularniejszych akcesoriach winiarskich, unikalnych butelkach i doświadczeniach związanych z winem.
Ostatnie wpisy