Nareszcie zrobiło się na tyle ciepło, że wreszcie możemy w pełni korzystać z balkonów i tarasów.
Po zimowym zastoju warto zadbać o wygląd właśnie tych miejsc. Odpowiednie dodatki, takie jak na przykład dywany, mogą zaczarować każdy zakątek. Jeśli nie wiesz, jaki dywan na swój balkon wybrać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Przede wszystkim po to, by ukryć odrapaną podłogę. W wynajmowanych mieszkaniach raczej rzadko właściciela poświęcają należytą uwagę balkonowi. Położenie tam dywanu jest więc świetnym, nieinwazyjnym rozwiązaniem upiększającym balkonową podłogę. Dywany balkonowe przydadzą się także amatorom przesiadywania na świeżym powietrzu z dziećmi czy tym, którzy uwielbiają organizować imprezy balkonowe. Wtedy dywan będzie miał nie tylko funkcję estetyczną, ale też nieco zabezpieczy zimny beton.
Wybierając dywan na balkon, koniecznie zwróć uwagę, aby był on przeznaczony do położenia na dworze. Dywany, które mamy w domach, nie nadadzą się. Są wykonane ze zbyt delikatnego materiału, który nie jest odporny na wilgoć czy promienie słoneczne.
Dywan na balkon powinien być też łatwy w czyszczeniu – wybieraj więc dywany gładkie, wtedy dużo łatwiej utrzymasz je w czystości. Balkony, zwłaszcza w miastach, narażone są na kurz czy pył. Dywan wszystkie te zabrudzenia będzie zbierał. Na szczęście na rynku bez problemu znajdziesz masę produktów syntetycznych – to właśnie one przeznaczone są do położenia na taras czy balkon.
Dywany syntetyczne są odporne na wilgoć, której nie chłoną, nie odkształcają się pod wpływem promieni słonecznych i nie zmieniają koloru. Są odporne także na mróz, przez co mogą leżeć na balkonie przez cały rok. I najważniejsze, są bardzo łatwe w czyszczeniu.
Najpopularniejsze surowce, z których wykonuje się dywany zewnętrzne, to: polietan, winyl i polipropylen. To właśnie z nich najczęściej robi się wszelkiego rodzaju dywany, meble czy parasole balkonowe. Często stosuje się także dywany poliestrowe – są one jednak dużo mniej wytrzymałe i chłoną nieco więcej wody, przez co trzeba pamiętać o chowaniu ich, gdy na dworze jest wilgotno czy pada deszcz.
Ogromnym plusem syntetycznych dywanów balkonowych jest ich wygląd. Występują one w wielu kolorach i z wieloma nadrukami i motywami. Dywany te mogą imitować drewno, jutę czy kafelki.
Naturalne materiały nie są polecane na balkony i tarasy. Będą ciężkie w czyszczeniu, za bardzo namakają i trzeba pamiętać o chowaniu ich na czas deszczu czy zimy. Jeśli jednak nie możesz się przekonać do dywanów syntetycznych, na balkon możesz położyć dywany sznurkowe, jutowe czy sizalowe. Niektóre z nich można prać w pralce, więc czyszczenie będzie nieco prostsze.
Warto jednak zdecydować się na małe dywaniki z naturalnych materiałów – będą one pełnić funkcję jedynie dekoracyjną. Będą łatwe do zwinięcia i schowania, nie zniszczą się tak szybko. Musisz pamiętać, że dywany z naturalnych włókien są bardzo nietrwałe w kontakcie z promieniami słonecznymi i wilgocią. Także kurz i pył jest dla nich zagrożeniem – zbyt częste pranie także wpływa na ich wygląd.
To wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujesz. Najczęściej dywany na balkonie układa się zaraz przy drzwiach balkonowych – wtedy to dywan pełni funkcję wycieraczki. Dobrym rozwiązaniem jest także ułożenie dywanu obok lub pod meblami ogrodowymi, czy doniczkami z kwiatami, stworzysz w ten sposób piękne dekoracje balkonowe.
Zdjęcie główne: pexels.com/Luis Quintero