Jak zadbać o dobrą wentylację hal przemysłowych?

Jak zadbać o dobrą wentylację hal przemysłowych?
Aleksandra Nowak
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W pomieszczeniach przemysłowych trudno o dobrą jakość powietrza bez prawidłowej wentylacji. Niesamowite ilości pyłu, kurzu, opiłków i drobinek cały czas wirują w powietrzu, tworząc poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników fabryki. Jak zadbać o to, by drogi oddechowe osób zatrudnionych w zakładzie przemysłowym nie ucierpiały? Oto kilka sposobów na skuteczną wentylację przemysłowych hal. 

Niestety pracownicy dużych fabryk często zmuszeni są pracować przez wielogodzinne zmiany w niewygodnych i utrudniających pracę maseczkach przeciwpyłowych. Owszem, ma to na celu zapewnienie im bezpieczeństwa, jednak w dużej mierze uprzykrza to czas na zmianie. Istnieją dużo lepsze, a także skuteczniejsze metody, by chronić zdrowie pracowników. Nie zawsze da się uniknąć noszenia maseczki, przy pracach, w których osoba ma cały czas bezpośredni kontakt z dużą ilością pyłu nie pomoże nawet najlepsza wentylacja. Za to dla reszty pracowników będzie to ogromne udogodnienie. 

Oczyszczacze i filtry powietrza  

Bardzo ważne podczas pracy w fabryce jest to, by nie wdychać szkodliwych substancji oraz kurzu i pyłu. Specjalne przemysłowe oczyszczacze powietrza potrafią wychwycić nawet do 99% cząstek zanieczyszczających powietrze, przez co nawet alergicy będą mogli przebywać na takiej hali przemysłowej. Filtry powietrza to z kolei urządzenia, które oczyszczają je ze szkodliwych gazów, drobnoustrojów oraz metali ciężkich. Każde z tych urządzeń ma określoną moc przerobową, dlatego jeśli system oczyszczania powietrza na hali ma zadziałać, ilość urządzeń musi pokrywać się z powierzchnią hali.

Klimatyzacja dla przemysłu 

Na hali fabrycznej, gdzie pracuje mnóstwo ludzi, ważna jest także temperatura powietrza, którym wszyscy oddychają. Klimatyzacja przemysłowa odpowiada nie tylko za utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury na hali, lecz także za wymianę gazową w pomieszczeniu, przez co do wnętrza budynku dostaje się cały czas świeże powietrze. Łatwo wyobrazić sobie, jak duszno i gorąco byłoby w pomieszczeniu, w którym pracują ciężko dziesiątki, a nawet setki osób, gdyby nie klimatyzacja.

Przyjemna temperatura oraz świeże powietrze z zewnątrz wpływają pozytywnie na komfort pracy pracowników, ich samopoczucie oraz zdrowie. Nie jest to bynajmniej fanaberia i niepotrzebny wydatek na firmę. By instalacja dobrze spełniała swoją funkcję, niezbędne są także sprawne i drożne wentylatory do klimatyzacji. To właśnie one odprowadzają powietrze ze środka budynku i wtłaczają do jego wnętrza tak niezbędne porcje tlenu.   

Okna i wywietrzniki   

Najlepiej byłoby, żeby każda hala miała ogromne okna, które zawsze będą choć uchylnie otwarte, by wymiana powietrza następowała naturalnie i na bieżąco. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. W tej sytuacji należy zamontować w ścianach hali specjalne wywietrzniki, których ilość wymagana na danej powierzchni pomieszczenia określona jest w przepisach BHP. Liczba ta może nieco różnić się w zależności od mocy, rozmiaru oraz wydajności wywietrznika, jednak nigdy nie powinno się zmniejszać tej liczby na własną rękę, bez konsultacji z profesjonalistą. W ten sposób można bardzo poważnie zaszkodzić pracownikom i narazić ich na utratę zdrowia przez pracę w niekorzystnych i niebezpiecznych warunkach. 

Zdjęcie główne: Peter Herrmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*