Jak wykończyć mały przedpokój? O kolorach, oświetleniu i drzwiach

Jak wykończyć mały przedpokój? O kolorach, oświetleniu i drzwiach
Brygida König
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przedpokój jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w całym domu, dlatego też jest trudny w aranżacji. Jakie kolory wybrać na ściany, aby optycznie powiększyć wnętrze? Jak urządzić przedpokój?

Mały przedpokój – zmora większości mieszkań

Przedpokój w wielu domach i mieszkaniach jest bardzo mały. Panuje błędne przekonanie, że jest to pomieszczenie przechodnie, na które nie trzeba tracić cennej przestrzeni. Wbrew pozorom przedpokój odgrywa bardzo ważną rolę w każdym mieszkaniu. W jaki sposób można zaaranżować mały przedpokój, aby stał się optycznie większy?

Jaki kolor ścian będzie najlepszy?

Aby przedpokój wydawał się optycznie większy, należy pomalować go na jasny i chłodny kolor np.: biel, zimny jasny błękit, jasny szary lub gołębi. Nie martw się, że zimny kolor wychładza pomieszczenie. Odpowiednie oświetlenie i dobrze dobrane meble ocieplą optycznie wnętrze. Do malowania przedpokoju warto wybrać farbę ceramiczną lub lateksową. Dzięki temu ze ściany będzie można szybko zmyć zabrudzenia.

Dobrze tu sprawdzą się też kolory jasne i ciepłe.

Czy tapeta lub fototapeta to dobre rozwiązanie?

W aranżacji małego przedpokoju warto zastosować rozwiązania „szyte na miarę”, czyli odpowiednio dopasowane. Zamiast docinać tapetę, warto kupić tapetę na wymiar, która optycznie powiększy wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem jest fototapeta 3D.

Jeśli nie chcesz fototapety, to możesz na jednej ścianie przykleić kremową lub srebrną tapetę z drobinkami brokatu, które odbijają światło. Nietuzinkowym rozwiązaniem jest samoprzylepna lustrzana tapeta, która odbijając światło, rozświetla pomieszczenie.

Jaka podłoga będzie najlepsza?

W małym przedpokoju najlepiej sprawdzą się materiały w jasnych kolorach. Świetnym sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju jest scalenie podłogi, czyli podłoga w przedpokoju jest taka sama jak np. w salonie. 

Oświetlenie do małego przedpokoju

Oświetlenie w małym przedpokoju pełni bardzo ważną funkcję. W takim przedpokoju najlepiej sprawdzą się kinkiety oraz oświetlenie punktowe. Aby powiększyć optycznie korytarz, warto zastosować żarówki o zimnej barwie światła. Jeśli nie chcesz, aby przedpokój sprawiał wrażenie zimnego, to wybierz żarówki o neutralnej barwie światła.

Drzwi – małe wielkie znaczenie

Drzwi, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, mają bardzo duże znaczenie. Dlatego, jeśli przedpokój jest mały, to drzwi do innych pokoi powinny być w jasnym kolorze z przeszkleniami. Dzięki temu przestrzeń zostanie optycznie powiększona. Świetnym rozwiązaniem są drzwi z dużymi szybami, które doświetlą przedpokój.

Jakie meble wybrać?

Mały przedpokój wymusza na właścicielach mieszkania duże kompromisy – nie zawsze mogą znaleźć się w nim wymarzone meble. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest szafa o głębokości wieszaka na ubrania. Dzięki temu z łatwością można schować w niej odzież, a na dole przechowywać buty. Jeśli na szafę możesz przeznaczyć mało miejsca, to powinieneś rozważyć nowoczesne systemy przechowywania. Buty można przechowywać pod skosem, dzięki temu więcej par może się zmieścić. W takiej szafie koniecznie należy zamontować fronty z lustrami. Dzięki temu można optycznie powiększyć przedpokój.

Jeśli w przedpokoju potrzebujesz miejsca do przechowywania drobiazgów, np. kluczy, to najlepszym rozwiązaniem są półki wiszące w jasnych kolorach.

Dodatki do małego przedpokoju

W przedpokoju jednym z ważniejszych dodatków jest lustro, które świetnie powiększa przestrzeń. Jeśli zostanie dodatkowo podświetlone lampą, to wtedy można spotęgować efekt optycznego powiększenia wnętrza. W małym przedpokoju należy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i wybierać dodatki, które go nie przytłoczą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*