Jak pomalować ściany w kuchni?

Jak pomalować ściany w kuchni?
Kinga Sobczak
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przyszedł czas na odświeżenie Twojej kuchni! Odświeżenie ścian raz na jakiś czas zdecydowanie przyda się każdej kuchni. Jednak czego i jak użyć, by efekt był jak najlepszy?

Jaki rodzaj farby wybrać?

Nie każda farba sprawdzi się w kuchni. Ściany narażone są przecież na działanie wilgoci, zabrudzenia, a nawet powstawanie pleśni. Należy wziąć to pod uwagę przy zakupie produktów do malowania, żeby później przez długi czas cieszyć się efektem swojej pracy. 

Na jakie farby warto zwrócić uwagę w sklepie? Przede wszystkim na farby lateksowe i to nie tylko przez ich odporność na wilgoć, ale także przez możliwość położenia nowej warstwy na starej farbie oraz fakt, że wysychają w przeciągu zaledwie dwóch godzin! 

Jeśli wśród farb lateksowych nie znalazłeś interesującego Cię koloru, równie dobrym wyborem będą farby akrylowe. One także odporne są na wilgoć, a przy okazji z łatwością pozbędziesz się z nich zabrudzeń, nawet korzystając z detergentów. 

Krótka instrukcja krok po kroku

Masz już wybraną farbę, pora więc przejść do działania! Zanim zajmiesz się malowaniem, musisz przede wszystkim dokładnie pozbyć się starej powierzchni. To pierwszy krok. 

Dokładnie oczyść ścianę. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jaki jest stan poprzedniej farby. Jeśli dobrze przylega ona do ściany, spokojnie możesz nałożyć nową warstwę. Jeśli nie – musisz usunąć starą powłokę. 

Łatwo sprawdzić to za pomocą tak zwanego testu taśmy. Przyklejasz kawałek taśmy malarskiej do ściany, a gdy po nagłym zerwaniu jej zostaną na niej kawałki farby – oznacza to, że będzie ona się łuszczyć i musisz całkowicie ją usunąć. Jeżeli na taśmie nie zostaną fragmenty farby, wystarczy, że dokładnie ją umyjesz.

Gdy ściana będzie oczyszczona, możesz przejść do dalszych etapów. Sprawdź, czy nie ma nigdzie zagrzybień i ubytków. To doskonały moment, by odświeżyć jakość swoich ścian. Grzyb w kuchni jest zjawiskiem dość częstym i – na szczęście! – nie ostatecznym. Bez problemu usuniesz go specjalnymi preparatami i pokryjesz dedykowaną farbą. Podobnie w przypadku nierówności. Wystarczy masa szpachlowa, którą w kilka minut uzupełnisz ubytki w ścianach i wygładzisz powierzchnię.

Kolejnym etapem, dzięki któremu farba będzie lepiej się trzymać, jest gruntowanie. Pomaga ono wyrównać chłonność podłoża i gwarantuje jednolity efekt malowania. Dobrze zagruntowana ściana nie wchłonie tyle farby, dzięki czemu mniejsza ilość starczy Ci na dłużej.

Teraz możesz przejść do malowania! Pamiętaj o tym, by zabezpieczyć wszystkie gniazdka i nie doprowadzić do przeciągu w malowanym pomieszczeniu – sprawia to bowiem, że farba dłużej schnie. 

Nie ograniczaj się do jednej warstwy. Nałóż dwie lub trzy, w zależności od tego, jaki kolor pokrywasz i jak dobrą jakościowo masz farbę. Zadbaj również o to, by pomiędzy warstwami odczekać ilość czasu zaleconą przez producenta farby. Kieruj się wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniach używanych przez siebie produktów, a wszystko powinno pójść dobrze!

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak układać poduszki w sypialni?
Jak układać poduszki w sypialni?
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Dzisiaj podpowiadamy jak dodać temu miejscu jeszcze więcej elegancji. Sprawdź nasze inspiracje, jak układać poduszki w sypialni.
Ostatnie wpisy