Artykuł sponsorowany
Dbanie o przedmioty wykonane z drewna i materiałów drewnopodobnych procentuje, ponieważ proces ich niszczenia znacznie spowalnia i przez lata mogą utrzymywać swoją świetność. Dziś, kiedy naturalny styl zyskuje w oczach konsumentów i wiele osób decyduje się na zastosowanie elementów drewnianych w aranżacji swoich wnętrz, szczególnie warto zdobywać wiedzę na temat chronienia wykończeń przed wpływem czasu.
Drewno i materiały drewnopodobne są podatne na niekorzystne warunki otoczenia, w tym przede wszystkim wodę. Oczywiście, warto upewnić się, że wiesz, z czego tak naprawdę wykonane są przedmioty imitujące drewno. Być może zostały przygotowane z drewna, sklejki albo z dodatkiem tych surowców, ale istnieje również szansa, że do ich wytworzenia posłużył zupełnie inny materiał. Na przykład, popularne drewnopodobne płytki, często spotykane w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym, to tak naprawdę nic innego jak płytki ceramiczne imitujące drewno jedynie wyglądem. W tym przypadku niekorzystne czynniki wpływające na drewno mogą nie mieć istotnego znaczenia. Jeżeli jednak masz do czynienia z produktami, do których wytworzenia rzeczywiście został użyty taki surowiec, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w impregnaty do drewna. Są to substancje, które chronią drewno i materiały pochodne od niego przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych – przede wszystkim wody, wilgoci, a w mniejszym stopniu również słońca czy temperatury. Obowiązkowe do zaimpregnowania są przede wszystkim zewnętrzne elementy drewniane, ale bejca do drewna przyda się również pry wykańczaniu aranżacji wewnętrznej – ponieważ powierzchnie domowe często są myte i czyszczone właśnie przy użyciu wody lub preparatów na niej opartych.
Jeżeli sporo zainwestowałeś w remont domu lub mieszkania i położyłeś panele winylowe albo wykonałeś podłogę z desek, z pewnością zależy Ci, aby efekt był trwały i zachwycał Cię przez kolejne lata. W tym celu warto już od samego początku wdrożyć odpowiednie metody czyszczenia i konserwacji powierzchni drewnianych i drewnopodobnych. Najistotniejsza będzie w tym przypadku systematyczność – regularne czyszczenie podłóg czy mebli wykonanych z drewna zapewni im trwałość i odporność na niekorzystny wpływ środowiska zewnętrznego. Do umycia powierzchni tego typu nie potrzeba skomplikowanych detergentów – wystarczy woda, łagodny płyn (może być uniwersalny) oraz miękkie narzędzie pracy (mop w przypadku podłóg i delikatna ścierka, jeśli zabierasz się za czyszczenie mebli). Jeżeli nie stosujesz w domu detergentów, ekologiczną alternatywą dla chemii może być ocet, soda oczyszczona czy nawet szare mydło. Niezależnie od tego, na jaki środek czyszczący się zdecydujesz, pamiętaj, aby dokładnie zmyć do wodą i pozostawić podłogę z możliwie jak najmniejszą ilością wody do odparowania. Na co powinieneś zwracać szczególną uwagę? Wrogiem powierzchni drewnianych są drobne zanieczyszczenia, na przykład piasek czy żwir, które mogą porysować eleganckie deski. Zanim weźmiesz się za mycie, dokładnie zamieć lub odkurz podłogę. Warto również zamiatać ją za każdym razem, kiedy zauważysz, że zostało na nią naniesione piachu – dzięki temu dłużej utrzyma efekt nowości i będzie zdecydowanie mniej porysowana.
Fot: Mitchell Luo/unsplash.com