Gdzie umieścić pralkę w małym mieszkaniu?

Gdzie umieścić pralkę w małym mieszkaniu?
Natalia Korzeniowska
Łazienka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pralka to jeden z najważniejszych i najbardziej potrzebnych sprzętów w każdym gospodarstwie domowym. Zazwyczaj umiejscawia się ją w łazience. 

Problemy z miejscem na pralkę pojawiają się jednak wtedy gdy tej przestrzeni w mieszkaniu brakuje. Na szczęście my przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak sprytnie ukryć sprzęt nawet w najmniejszym mieszkaniu!

Miejsce na pralkę, czyli gdzie?

Jest kilka aspektów, o których trzeba pamiętać, wybierając miejsce na ustawienie pralki. Przede wszystkim pralka musi stać jedynie w takim miejscu, z którego łatwo będzie podłączyć wodę i odpływ. Trzeba też pamiętać, że sprzęt trzeba podłączyć do prądu, więc miejsce powinno znajdować się blisko kontaktu.

Pralka powinna być też ustawiona na stabilnej, dosyć twardej i równej powierzchni – dzięki temu urządzenie nie będzie głośno pracować, nie będzie także „wędrować” po podłodze. Ważne jest też takie umiejscowienie pralki, aby otwieranie i zamykanie bębna było wygodne i nie wymagało dodatkowej gimnastyki ;).

Dobrze przeanalizuj to, w którą stronę otwierają się drzwiczki Twojej pralki, a także to, czy podczas otwierania ich o nic nie zaczepisz. Jeśli zdecydujesz się na pralkę ładowaną od góry, także przemyśl, czy zapakowywanie jej praniem w taki sposób będzie wygodne w Twojej przestrzeni. Pralka to sprzęt, który ma być przede wszystkim funkcjonalny. Jego wygląd jest co prawda ważny, nie jest jednak sprawą pierwszorzędną.

Tradycyjnie, czyli w łazience

To zdecydowanie najpopularniejsze miejsce na pralkę. Ze względu na łatwe podłączenie do niej wody i odpływu większość z nas decyduje się właśnie na to miejsce. Sprzęt bez przeszkód możesz ustawić pod blatem, obok umywalki, we wnęce (ta będzie idealnym rozwiązaniem na „schowanie” pralki i wykorzystanie tej trudnej przestrzeni).

Pralkę można także obudować i schować w specjalnej szafce gospodarczej, w której przechowywać możesz także detergenty do prania czy chemikalia do sprzątania łazienki, a także ręczniki i kosmetyki codziennego użytku. Przy malutkich łazienkach naprawdę jest duże pole do popisu, trzeba tylko dokładnie wszystko wymierzyć.

Oczywiście to rozwiązanie ma swoje wady – w bardzo małych metrażach łazienkowych może się okazać, że pralka zajmie prawie całą przestrzeń. Wtedy to na pralce możesz zrobić swój „blat roboczy”, który może pełnić funkcję toaletki i szafki. Decydując się jednak na to rozwiązanie, przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę na to, by pralka była jak najbardziej stabilna i nie wibrowała zbyt mocno. Inaczej podczas pracy pralki Twoje kosmetyki i dekoracje mogą ulec zniszczeniu.

Kuchnia

To drugie najpopularniejsze miejsce na pralkę. Zdecydowanie mniej osób decyduje się na umiejscowienie pralki w kuchni ze względu na hałas, jaki wydaje urządzenie. Nie zmienia to jednak faktu, że duża grupa posiadaczy małych mieszkań z powodzeniem korzysta z tego rozwiązania. 

Jego plusem jest to, że bardzo łatwo podłączyć pralkę do wody i odpływu. W kuchni zazwyczaj stosuje się pralki do zabudowy, które skutecznie wtapiają się w ciąg szafek. Nie ma tu wielkiej filozofii – podobnie jak zmywarkę, pralkę ustawia się pod blatem, można ją dodatkowo zabudować otwieranymi drzwiczkami, aby nieco ukryć urządzenie.

Zdecydowanym minusem jest hałas, ale w malutkich wielkomiejskich mieszkaniach nie jest to chyba niczym strasznym ;). Ważne jest jednak aby pralki w kuchni nie umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie innych sprzętów elektrycznych, bo podczas awarii urządzenia te mogą stanowić naprawdę spore zagrożenie dla mieszkańców.

A może korytarz?

Umieszczenie pralki w korytarzu, który sąsiaduje z łazienką, to także świetne rozwiązanie dla posiadaczy małych mieszkań. Plusem może być to, że dosyć łatwo uda się podłączyć pralkę do wody i prądu. Sprzęt wystarczy wstawić do szafy w korytarzu. Razem z pralką do szafy można wstawić inne urządzenia, takie jak żelazko czy odkurzacz, a także wszelkiego rodzaju detergenty i chemikalia.

Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie zabiera dodatkowej przestrzeni w kuchni czy łazience, a wypełnia często nieużywaną i zapomnianą przestrzeń w korytarzu. Minusem rozwiązania może być jednak otwieranie drzwiczek, gdy metraż naszego korytarza jest mały. Wtedy trzeba się będzie nagimnastykować, żeby włożyć i wyciągnąć pranie. 

Zdjęcie główne: pixabay.com/bigsurprisetoys2016

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*