Urządzenie łazienki do łatwych zadań nie należy, szczególnie jeśli brak nam doświadczenia. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy? Przedstawiamy sześć najpopularniejszych. Do dzieła!
Pierwszym najczęstszym problemem jest brak wyobraźni. Często bardzo chcielibyśmy posiadać więcej rzeczy (wanna, prysznic, bidet, dodatkowa umywalka itp.), a na końcu dochodzimy do wniosku, że po prostu przesadziliśmy. Przed remontem tego pomieszczenia należy wszystko dokładnie przemyśleć. Warto przygotować dokładny plan całej łazienki z uwzględnieniem wszystkich wymiarów i wyposażenia.
Urządzając łazienkę, trzeba pamiętać o niezbędnych meblach. W łazience przechowujemy mnóstwo kosmetyków, których nie powinniśmy trzymać na wierzchu, ponieważ wprowadza to chaos do pomieszczenia, dlatego warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju szafki i pudełka. Ważne, aby wszystkie niezbędne rzeczy znajdowały się pod ręką, a nie w innym pomieszczeniu. Nie jest to funkcjonalne rozwiązanie. Jeżeli posiadamy małą łazienkę, warto też pomyśleć o funkcjonalnych sprzętach.
Odpowiednia wentylacja łazienki jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, aby do łazienki wybierać meble i sprzęty wodo- lub wilgocioodporne, by wytrzymały warunki panujące w naszej łazience. Jeżeli wybieramy drewno do łazienki, powinno być ono odpowiednio zabezpieczone, podobnie jak tapety. Ponadto nie zapominajmy o bezpieczeństwie – sprzęty z symbolem IP44 pozwalają na bezpieczne używanie elektryczności w tak wymagającym środowisku. Kontakty nie powinny znajdować się blisko kranów.
>> Zobacz też: Błyszczące czy matowe fronty do łazienki? Zobacz trendy
Wysoki brodzik nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli w domu mieszkają osoby starsze. Drugim problemem z prysznicem jest nieumiejętne zagospodarowanie przestrzeni pod nim – woda nie spływa do odpływu, zostaje lub wylewa się ze zbyt płytkiego brodzika. Warto również zawczasu pomyśleć o rozmiarze – jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich osób.
Wiele osób nie wyobraża sobie innego miejsca na pralkę niż łazienka, jednak w małych pomieszczeniach często nie ma na nią miejsca. Odpowiednio zabudowana pralka może się znaleźć np. w kuchni.
W łazience często nie ma dostępu do dziennego światła. Aranżując oświetlenie w łazience, najczęściej decydujemy się na oświetlenie sufitowe, jednak przy wykonywaniu w łazience makijażu i zabiegów pielęgnacyjnych okazuje się często, że takie oświetlenie jest zdecydowanie za słabe.
Aby uniknąć wyżej wymienionych błędów, warto sobie wszystko najpierw przemyśleć i rozrysować, a w razie potrzeby skorzystać z porady fachowców.