Zagłówek do łóżka kojarzy się raczej ze starymi czasami, tymczasem nawet współcześnie okazują się niezwykłym rozwiązaniem, idealnym dla naszej sypialni. Można kupić łóżko już z gotowym zagłówkiem lub zainspirować się poniższymi dziewięcioma sposobami na ich aranżację i wybrać samodzielnie, przyczepić na stałe lub mieć wersję mobilną. No to do dzieła!
Najprostszym sposobem na nietuzinkową ozdobę łóżka są trójwymiarowe panele ścienne występujące obecnie na rynku w różnorakich formach, które możemy po prostu dokleić do ściany. Są stosunkowo tanie, możemy sami je zamontować i to w aranżacji jakiej chcemy. Minusem takiego rozwiązania jest brak mobilności – jeżeli zdecydujemy się na taką ozdobę, nie będziemy mogli zmienić położenia łóżka lub zadecydować o doklejeniu paneli w innym miejscu.
Niektórzy postawią na klasyczne piękno, czyli drewno. Możemy nim obić ścianę za łóżkiem, tworząc jeden wielki panel, minimalistyczny i prosty, ale podkreślający nowoczesny wystrój całej sypialni, szczególnie gdy jasne drewno połączymy z bielą lub jej odcieniami. To jednak nie koniec zastosowań drewna, ponieważ możemy także użyć form rzeźbionych czy bardziej stylizowanych na dawne czasy o ciekawych i odważnych kształtach lub odcieniach.
Ciekawym pomysłem na aranżację przestrzeni przy łóżku jest użycie… zwykłych zasłon. Najlepiej wpasuje się tu ciężki materiał spływający z zamocowanego pod sufitem karnisza, ale możemy również postawić na lekkość – zwiewna tkanina na pewno sprawdzi się w sypialni urządzonej m.in. w stylu boho. To sposób tani i niezwykle funkcjonalny.
Obecnie rynek oferuje wiele gotowych zestawów łóżek z zagłówkami i to również będzie dobry wybór. Każdy będziemy mogli w późniejszym czasie dopasować do naszego gustu i wprowadzić kilka poprawek. Proste metalowe zagłówki posiadają niezwykły urok, szczególnie gdy doczepimy do nich np. lampki i zadbamy o narzutę na łóżko w interesujące wzory oraz kilka poduszek. Całość zaprezentuje się w naprawdę mocno romantycznej odsłonie.
Wielu producentów oferuje łóżka już z zagłówkiem, mniej lub bardziej ozdobnym. Niektórzy proponują pikowany zagłówek stylizowany na styl włoski. On również może idealnie wpasować się w nasz wystrój, szczególnie gdy dobierzemy np. pufy lub poduszki dobrze z nim współgrające czy o podobnej strukturze. Jak widać, gotowe rozwiązania wcale nie muszą być takie złe.
Taki zagłówek może być wykonany także z poduszek, tapicerowanych lub pikowanych, także na zamówienie. Dobrym rozwiązaniem jest również obicie stelaża miękką tkaniną, ze wzorami czy kolorem odpowiadającym naszym gustom. Taki stelaż można wykonać z różnego materiału, nie martwiąc się o jego wygląd estetyczny (nie będzie przecież widoczny), ale warto zadbać o to, by był trwały i dobrej jakości.
>> Zobacz też: Dekoracja ściany nad łóżkiem – jak zaaranżować?
W roli zagłówka wcale nie potrzebujemy wielkich i ciężkich form, wystarczą symboliczne, delikatnie podkreślające charakter całego wystroju. Idealnie sprawdzą się m.in. obrazy, rysunki (może rodzinne zdjęcie w wielkim formacie?), a także samodzielnie namalowane na ścianie elementy (np. imitujące z daleka metalowy stelaż). Dobrym rozwiązaniem będzie również przestrzeń za łóżkiem pokryta częściowo tapetą.
Pomieszczenie przeznaczone na sypialnię niejednokrotnie samo dostarcza nam pomysłów na aranżację – także zagłówka. Po wstawieniu łóżka może powstać wnęka, a jeśli pokój znajduje się na strychu, musimy liczyć się ze ścianami uchodzącymi w skos. Można to wykorzystać. Taką ścianę wystarczy odpowiednio zagospodarować, a jeżeli wnęka jest znaczna, wstawić np. jakiś mebel.
Czyli… opcja kompletnie dowolna. To idealna propozycja dla osób o artystycznym usposobieniu, wybierających zawsze nietypowe rozwiązania. Z pomocą pomysłowości można stworzyć coś własnego, np. za pomocą plecionki, metalowych elementów doczepionych do ściany w przestrzeni za łóżkiem, drewnianych listew, poduszek, zasłon czy użycia skrawków tapety. Ten sposób daje wiele możliwości.
Nie do każdego łóżka będzie pasować wybrany zagłówek, co warto sobie uzmysłowić już na początku. Zawsze jednak można wybrać klasyczną ramę łóżka, np. drewnianą, a zagłówek dobrać później, już na własną rękę, szczególnie gdy mamy upatrzony model lub wstępny pomysł. Na rynku istnieją tysiące sposobów na zaaranżowanie przestrzeni przyłóżkowej, które pomogą nam w realizacji planów.