Tymi surowcami możesz ogrzewać dom

Tymi surowcami możesz ogrzewać dom
Natalia Rozmiarek
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie w domu to jedna z podstawowych rzeczy, aby czuć się w nim komfortowo. Dzisiaj znajdziesz wiele surowców, które możesz do tego wykorzystać. Warto znać ich zalety oraz wady. 

Ogrzewanie gazowe w domu 

Ogrzewanie gazowe ma swoich przeciwników oraz zwolenników. Aby z niego korzystać, musisz mieć możliwość podłączenia swojego domu do sieci gazowej lub korzystać z płynnego zbiornika, który postawisz na swojej działce. Bezsprzecznie jednak ten sposób ogrzewania ma swoje zalety. 

  • Daje dużą wygodę — ten sposób grzania jest bezobsługowy. Wymaga tylko przeglądu corocznego. Kotły gazowe przygotują również ciepłą wodę. 
  • Charakteryzuje się wysoką sprawnością urządzeń — kotły gazowe są urządzeniami nowoczesnymi, oszczędnymi i wysokosprawnymi. Są to sprzęty kondensacyjne, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe. 
  • Ogrzewanie gazowe to czystość oraz oszczędność miejsca — stawiając kotły w kotłowni, możesz z niej zrobić również pralnię lub schowek. Ponadto nie powstają tutaj żadne odpady jak w przypadku ogrzewania węglem czy drewnem. 

Nie jest to jednak najtańsza inwestycja, ponieważ wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto nie jest ona dostępna wszędzie. 

Ekogroszek jako sposób na ogrzewanie domu 

Kolejnym sposobem na ogrzewanie twojego domu jest ekogroszek. Zanim jednak podejmiesz decyzję, co będziesz używać w swoim domu, poznaj jego zalety oraz na czym polega jego ekologiczność. 

Zalety ekogroszku:

  • Jest ekonomicznym paliwem — sprawia to wysoka kaloryczność węgla używanego do jego produkcji. Ponadto ekogroszek zostawia niewielkie ilości popiołu po spaleniu. 
  • Ogranicza emisję szkodliwych pyłów i gazów — ekogroszek o dobrej jakości zmniejsza emisję tlenków węgla i pyłów o 90%, a dwutlenku węgla o 25%.
  • Istnieje możliwość zautomatyzowania pieca na ekogroszek — podstawą obsługi pieca jest jego zasypanie raz w tygodniu. Dzięki automatycznemu podawaniu surowca zapewniona jest równomierna temperatura w pomieszczeniach. Dodatkowo nowoczesne kotły mają możliwość automatycznego sterowania.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w ekogroszek Augustów będzie jednym z miejsc, w którym to zrobisz. Zanim jednak przejdziesz do zakupów, sprawdź, czy posiada on parametry, które kwalifikują go do bycia eko:

  • wartość opałowa musi być powyżej 24 000 kJ/kg;
  • granulacja 5-25 mm;
  • niska zdolność spiekania; 
  • zawartość popiołu poniżej 10%;
  • wilgotność poniżej 10%;
  • zawartość siarki poniżej 1,0%;
  • węgiel płomienny niespiekający. 

Jeśli spełnia te parametry wybierz się na skład opału Wrocław to miasto, do którego udać się po ekogroszek. 

Pellet jako środek opałowy 

Jednym z lepszych materiałów opałowych, które dostępne są dzisiaj na rynku, jest pellet. Czym on jest? Jest to naturalny materiał opałowy, który wytwarzany jest z drewna. Występuje w postaci granulatu o różnej średnicy. Najbardziej popularna to 6 i 8 mm. Warto tutaj dodać, że do jego produkcji wykorzystuje się głównie trociny. Rodzaj tego surowca będzie zależeć od tego, z jakiego drewna powstał. Dlatego różni się także właściwościami. 

Główną zaletą pelletu jest fakt, że podczas jego spalania wydobywają się znikome ilości dwutlenku węgla, a ilość popiołu jest niewielka. Nie emituje on także nieprzyjemnych zapachów, ani nie zawiera szkodliwych substancji. 

Wybierając pellet, zwróć uwagę na parametry, które określają gęstość i wymiar paliwa, wilgotność, dopuszczalną zawartość pyłu oraz wartość opałową. Zwrócić uwagę należy również na jego transport oraz przechowywanie. Rachunki za ogrzewanie znacząco się obniża, gdy wybierzesz pellet Elbląg to miejscowość, gdzie znajdziesz wiele sklepów, które go oferują. Ten surowiec da ci pewność, że ogrzewasz swój dom w bezpieczny sposób dla twojej rodziny oraz środowiska.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*