Schody w ogrodzie nie muszą być wyłącznie funkcjonalne. Dobry wybór pozwala na dopełnienie całościowe wizerunku tej części domu. Schody mogą się odpowiednio wtopić w tło, ale przy tym być wyjątkowo wygodne i bezpieczne. Jakie schody do ogrodu wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane? Podpowiadamy!
Schody ogrodowe mogą stanowić ciekawą aranżację ogrodu. Mogą składać się wyłącznie z kilku stopni lub tworzyć wspaniałą wielostopniową konstrukcję. Wszystko zależne jest od tego, dokąd będą prowadzić i jak często będziemy z nich korzystać. Schody ozdobne mogą utracić nieco ze swojej funkcjonalności. Mocno nachylony teren będzie wymagać schodów lub zwykłego podjazdu.
Nie każdy musi o tym wiedzieć, ale wszystkie stopnie powinny posiadać taką samą wysokość. To wymóg nie estetyczny, a po prostu kwestia bezpieczeństwa. Przy różnych stopniach musimy bardzo uważać podczas użytkowania, co znacznie utrudnia codzienność i wybitnie nie jest funkcjonalne. Dobrze, by były unormowane do wzrostu domowników, najwygodniej jest, gdy wysokość stopni liczy sobie 12–15 cm, a głębokość około 30–35 cm. Warto, aby schody były wykonane z 1–2-procentowym spadkiem, co zapobiegnie gromadzeniu się wody na stopniach. Taka gromadząca się woda wymagałaby od nas ciągłego sprzątania oraz szybko doprowadziłaby do potrzeby ich wymiany.
>> Zobacz też: Przygotuj swój taras na lato – odśwież przestrzeń przed domem!
Podobno spore znaczenie ma również liczba stopni w ogrodowych schodach. Teoria głosi, że liczba stopni powinna być nieparzysta, co wynika z rytmu chodu przeciętnego człowieka, i nie powinna liczyć mniej niż trzy stopnie. Dlatego, jeśli zamierzamy postawić mniej stopni, warto się zastanowić, czy nie lepsze będzie zastosowanie innego rozwiązania.
Do budowy schodów ogrodowych potrzebujemy przede wszystkim materiałów trwałych, ale także takich, które będą się dobrze komponować z otoczeniem, m.in. z roślinami, altankami i wszelkimi innymi zabudowaniami. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu kamień lub drewno, ale także płyty oraz kostki betonowe. Często spotyka się schody z betonu wykończone np. płytkami. To popularne rozwiązanie. Przy niewielkich spadkach terenu można wykorzystać schody żwirowe albo ziemne. Na rynku dostępne są także gotowe bloki na schody, ale wymagają one odpowiedniego podłoża do przymocowania na gruncie.
Pamiętajmy, aby warstwa stopni nie była śliska, inaczej schody nie będą funkcjonalne i szybko skończymy na pogotowiu. Dobrym wyborem są więc wszelkie antypoślizgowe materiały, ale także takie z rowkami, wklęsłe i z innymi nieregularnymi formami, które nie spowodują naszego upadku. Jeżeli chcielibyśmy użyć kamienia, nie może być polerowany (pomimo że tak lepiej wygląda). Takie schody można obsadzić roślinami, przez co całość niewątpliwie zyska uroku, lub otoczyć murkiem.
Schody w ogrodzie są elementem potrzebnym, szczególnie gdy np. jego ścieżki i dróżki mają swój bieg po skarpach i wzniesieniach. Ważny jest materiał, z jakiego zostaną wykonane, a także wymiary poszczególnych stopni. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Takie schody możemy wykonać samemu, ale lepiej skonsultować pracę z fachowcem, szczególnie gdy nie posiadamy żadnego doświadczenia.