Jak przygotować żywność dla zwierząt hodowlanych?

Jak przygotować żywność dla zwierząt hodowlanych?
Aleksandra Nowak
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobra dieta dla zwierząt hodowlanych to podstawa ich dobrego zdrowia i samopoczucia. Nieważne, czy zwierzę hodowane jest na mięso, do pracy czy jako przyjaciel rodziny, musi mieć zapewnione prawidłowe żywienie. Zobacz, jak przygotowywać żywność dla zwierząt gospodarskich, by była wartościowa i dostarczała im wszystkich potrzebnych składników.  

Parnik do przygotowywania dużych ilości karmy dla trzody chlewnej   

Świnie to nie największe zwierzęta świata, ale jedzą naprawdę sporo. Większość trzody żywi się głównie paszą na bazie ziemniaków i roślin okopowych. Oznacza to, że każdego dnia trzeba przygotować dla nich porcję świeżej karny i ugotować warzywa, aby były gotowe do spożycia. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnego tucznika jest na tyle duże, że potrzebuje on zjeść w ciągu doby mniej więcej dwa kilogramy czystej paszy. Nie sposób jest gotować takie ilości warzyw w domowych warunkach, zwłaszcza w dużym gospodarstwie. Nie bez znaczenia jest także sposób gotowania warzyw na paszę. Powinny być one obrobione w taki sposób, by były bezpieczne do spożycia, ale jednocześnie zachowały jak najwięcej wartości odżywczych. Parnik do ziemniaków pozwala przygotowywać paszę pełną witamin i minerałów, ponieważ sposób obróbki termicznej warzyw w takim urządzeniu nie pozbawia ich najcenniejszych składników. Przygotowana w ten sposób pasza dostarcza trzodzie chlewnej wszystkiego, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju.  

Śrutownik do zboża   

Zwierzęta hodowlane, takie jak bydło, konie, owce i kozy, żywią się głównie zbożem i sianem. Suszone trawy i zioła są istotnym składnikiem diety, ponieważ dostarczają mnóstwo potrzebnych minerałów i włókna, a także są niskokaloryczną przekąską dla zwierząt w przerwach pomiędzy karmieniami. Zboże jest z kolei głównym źródłem węglowodanów i wypełnia dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Żeby pasza na bazie ziarna była lekkostrawna, a składniki z niej łatwo przyswajalne, zboże powinno być odpowiednio rozdrobnione. Śrutownik do zboża pozwala przygotować duże ilości łatwej do spożycia karmy dla zwierząt. Karmiąc zwierzęta rozdrobnionym i namoczonym zbożem unikasz także ryzyka problemów stomatologicznych u zwierząt. Wbijające się w dziąsła ziarna mogą prowadzić do powstawania bolesnych ropni, co wymaga długotrwałego leczenia. 

Odpowiedni pojemnik na karmę   

Większość karmników dla zwierząt jest wykonana z plastiku lub gumy, jednak istnieje ryzyko, że zwierzę przez przypadek zje kawałek tworzywa sztucznego i poważnie zachoruje. Naturalne drewno jest najbardziej bezpiecznym dla zwierząt materiałem, z którego może być wykonany pojemnik na karmę oraz karmnik. Istotne jest jednak, by zaimpregnować je odpowiednim i bezpiecznym środkiem, na wypadek, gdyby zwierzę miało zjeść fragment takiego paśnika. Pokost lniany to naturalny impregnat wykonany z zagęszczonego oleju lnianego, dzięki czemu jest nietoksyczny i w pełni odpowiedni dla zwierząt. Nie oddaje on również do paszy żadnych szkodliwych związków i nie reaguje w żaden sposób z karmą. 

Fot.: AndreasGoellner/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drzwi do naszego domu?
Jak wybrać odpowiednie drzwi do naszego domu?
Odkryj nasz przystępny dla początkujących poradnik na temat wyboru perfekcyjnych drzwi do domu. Dowiedz się, jakie aspekty należy brać pod uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo i estetykę.
Ostatnie wpisy