Często spotykamy się z sytuacją, kiedy na ziemi w naszych doniczkach pojawia się biały nalot, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jest to powód do niepokoju, ponieważ oznacza to rozwój grzyba, który jest niebezpieczny dla roślin, a w pewnym stopniu może on uprzykrzyć życie także człowiekowi.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia skąd bierze się pleśń na ziemi, warto zaznaczyć, że w doniczce może pojawić się jeszcze jeden rodzaj białego osadu. Jest to nic innego, jak osad wapienny, który najczęściej pojawia się w przypadku podlewania roślin nieodstaną, twardą wodą. Pamiętaj, że przed podlewaniem najlepiej odstawić wodę na kilka godzin. Nalot powstały w wyniku występowania grzyba przyjmuje postać białego puchu.
Najczęstsze przyczyny powstawania pleśni na ziemi w doniczce są następujące:
Występowanie nalotu w doniczce sprawi, że roślina wyraźnie osłabnie i stanie się podatna na choroby. Fitomytozy, czyli grzybowe choroby roślin, takie jak mączniak, plamistość czy rdza, doprowadzą do więdnięcia, usychania i opadania liści. Ponadto pleśń w doniczce dotrze w końcu do korzeni i utrudni roślinie pobieranie składników odżywczych i wody. Grzyb nie będzie ograniczał się do jednej doniczki. Może on rozsiewać zarodniki i zarazić inne kwiaty. W wyniku długotrwałego żerowania pleśni na roślinie, jej korzenie zaczną gnić, co w efekcie doprowadzi do jej obumarcia. Obecność zarodników w powietrzu może utrudnić życie osobom uczulonym, powodując liczne reakcje alergiczne.
Jest kilka sposobów, które pozwolą Ci pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce. Najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie fungicydów, czyli chemicznych środków ochrony roślin. Preparaty grzybobójcze zakupisz w stacjonarnych lub internetowych sklepach z środkami chemicznymi, przeznaczonymi dla roślin. Jeśli pleśń zaatakowała głębsze warstwy ziemi, konieczne będzie przesadzenie kwiatów do nowej doniczki ze świeżą ziemią. Podczas przesadzania warto dokładnie oczyścić doniczkę i korzenie. W okresie jesienno-zimowym najlepiej jest zwalczać grzyb innymi sposobami. Przesadzanie rośliny zalecane jest dopiero na wiosnę.
Istnieją również domowe sposoby na chwilowe zwalczanie pleśni u roślin, np.
Pamiętaj – profilaktyka jest lepsza od najefektywniejszego leczenia. Stosowanie fungicydów i innych metod walki z grzybem, to tylko chwilowe zapobieganie rozrostowi pleśni. Ważne jest, by całkowicie wykluczyć możliwość jej powstania.
Zadbaj przede wszystkim o następujące warunki: