Nowoczesne rozwiązania dla smart domu

Nowoczesne rozwiązania dla smart domu
Magdalena Gawior
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Smart domy coraz częściej pojawiają się jako domyślne projekty nowych gospodarstw domowych. Czym właściwie są? To nowoczesne, zaawansowane technologicznie budynki, w których zbiór dopasowanych do potrzeb domowników systemów i urządzeń czyni codzienne życie bardziej komfortowym. Inteligentne domy zyskują własne „centrum zarządzania”, które pozwala na wydawanie im poleceń i zarządzanie nimi.

Internet Rzeczy

Internet Rzeczy to podstawowy system, który operuje inteligentnym domem. W praktyce oznacza on koncepcję, w której określone urządzenia i przedmioty łączą się w sieć, zyskując dzięki temu możliwość komunikacji. Chociaż brzmi to jak fantastyka naukowa, jest rzeczywistością XXI wieku. Sprzęty w inteligentnych domach mogą komunikować się ze sobą oraz z domownikami, między innymi przyjmując od nich polecenia czy wykonując określone czynności zgodnie z harmonogramem dnia. Co można kontrolować dzięki Internetowi Rzeczy? Na przykład temperaturę czy wentylację pomieszczeń, natężenie światła, wysokość rolet, włączanie lub wyłączenie się sprzętów kuchennych (na przykład ekspresu do kawy, piekarnika czy kuchenki mikrofalowej), zamykanie lub otwieranie zamków w drzwiach i bram wjazdowych. Zarządzanie domem może odbywać się również na odległość, dzięki czemu możesz szybko zareagować, kiedy zorientujesz się, że zostawiłeś przysłowiowe żelazko podpięte do kontaktu.

Ekologiczne rozwiązania do smart domu

Jedną z pieśni przyszłości jest ekologia. Inteligentne domy mają za zadanie między innymi optymalizować zużycie energii, na przykład dzięki gniazdkom pozwalającym na włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych zgodnie z narzuconym harmonogramem czy monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Również kontrola temperatury w pomieszczeniach czy regulowanie oświetlenia może przyczyniać się do oszczędzania energii elektrycznej. Można jednak pójść jeszcze o krok dalej i zadbać o to, by Twój inteligentny dom był niskoemisyjny i samodzielnie zapewniał sobie część zużywanej energii. Najważniejsze w tym obszarze jest dokładne wyizolowanie budynku oraz zadbanie o jak najbardziej optymalne źródło energii. Dobrze sprawdzą się między innymi pompy ciepła, o których więcej dowiesz się na stronie gomar.info. Jeśli natomiast zależy Ci na gospodarstwie domowym, które zredukuje koszty energii niemal do zera, powinieneś postawić na system pozyskiwania energii słonecznej. Mogą Ci w tym pomóc panele i ograniczniki przepięć do fotowoltaiki.

Asystent domowy

Niezwykle praktycznym i nowoczesnym rozwiązaniem dla inteligentnego domu jest asystent domowy. Tego typu sprzęt ma za zadanie koordynować zarządzaniem gospodarstwem domowym – łączy się z poszczególnymi urządzeniami i systemami, narzucając im działanie zgodnie z określonym harmonogramem. Może informować Cię o awariach, prowadzić dla Ciebie kalendarz, zbierać informacje (na przykład o sytuacji na drogach w mieście, w którym mieszkasz lub o pogodzie na dany dzień), a także zarządzać smart domem zgodnie z Twoimi zaleceniami. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne i z pewnością nie tylko podniesie komfort Twojego życia, ale również zrobi wrażenie na Twoich gościach.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro studio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzanie kuchni z jadalnią – praktyczny poradnik
Urządzanie kuchni z jadalnią – praktyczny poradnik
W tym praktycznym poradniku omówimy kluczowe aspekty projektowania i organizacji takiej przestrzeni, aby Twoja kuchnia z jadalnią była zarówno funkcjonalna, jak i stylowa.
Ostatnie wpisy