Montaż paneli podłogowych krok po kroku

Montaż paneli podłogowych krok po kroku
Natalia Galus
Salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zadbać o właściwy montaż paneli podłogowych samodzielnie? Sprawdź, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne oraz od czego warto zacząć. 

Układanie paneli krok po kroku 

Podłogowe panele laminowane jesteśmy w stanie ułożyć samodzielnie. Zaraz po wykonaniu wszystkich kroków posadzka jest gotowa do użytkowania. Możemy układać je w pomieszczeniach, które nie są narażone na długotrwałe zawilgocenie. Nie należy decydować się na panele w takich pomieszczeniach, jak pralnia i łazienka oraz na zewnątrz budynku.

W trakcie wyboru właściwych materiałów musimy przede wszystkim brać pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia. Panele dobieramy, zwracając uwagę na odporność powłoki na ścieranie i kierując się rekomendacjami producentów. Warto zwrócić uwagę na klasę użytkowania od AC3 do AC5. 

Niektóre z paneli podłogowych są dostosowane do zamontowania na niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym. W takiej sytuacji jednak wymagają one przygotowania właściwego podkładu, który zapewnia dobrą przewodność cieplną. 

Przygotowanie podłoża – układanie paneli podłogowych 

Poszukiwanie podłoża pod panele nie jest skomplikowane. Mogą się nim stać niemal wszystkie rodzaje podkładów podłogowych o odpowiedniej stabilności oraz równości. Z powodzeniem mogą to być zniszczone posadzki z wykładziną PCV lub płytkami, a także parkiet lub deski. Co więcej, cienkie wykładziny dywanowe z włókien syntetycznych również mogą stać się podłożem pod ich położenie. W takiej sytuacji niezbędne jest jednak utworzenie odpowiedniej warstwy izolacji przeciw wilgoci. 

Układanie paneli podłogowych a przygotowanie podłoża 

Planowanie samodzielnego ułożenia paneli podłogowych wymaga od nas ustalenia sposobu ich montażu i zwrócenia uwagi na ewentualne utrudnienia. 

Przede wszystkim podstawową zasadą jest ich układanie prostopadle do ściany okiennej. W ten sposób znacznie mniej widoczne będą połączenia kolejnych pasów pokrycia. Formę układania elementów paneli podłogowych można jednak dopasować do indywidualnych preferencji i efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Możemy zdecydować się na kierunek ukośny w stosunku do ścian pomieszczenia. 

Niezbędne pozostaje zmierzenie podłoża. W ten sposób możemy jasno określić szerokości przycięcia ich pierwszego rzędu wraz z dopasowaniem ich do wnęk oraz przy drzwiach. 

Ułożenie izolacji przeciw wilgoci

Przed ułożeniem paneli podłogowych niezbędne jest ich zabezpieczenie przed ewentualnym wnikaniem wilgoci. Jej powstanie może być związane zarówno z wnikającą wodą, jak również kondensacją pary wodnej na chłodnym podkładzie w momencie, kiedy strop nad pomieszczeniem nieogrzewanym nie nie został we właściwy sposób ocieplony. Izolację tworzymy za pomocą folii paroszczelnej. 

Ułożenie podkładu 

Ułożenie podkładu jest niezbędnym elementem naszych prac, który pozwala na wyrównanie podłoża oraz poprawę izolacji akustycznej pokrycia podłogowego. W tym celu wykorzystuje się między innymi pianki rolowane o pofalowanej powierzchni lub cienkie płyty komorowe czy podkład z tektury falistej.

Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z grubych podkładów w formie płyt lub cienkiej maty z korka naturalnego. Wybór uzależniony jest od przeznaczenia danego pomieszczenia oraz poziomu naszych wymagań względem podłogi. 

Tworzenie odstępów dylatacyjnych 

Układanie paneli podłogowych jest realizowane przez tworzenie tak zwanego pokrycia pływającego. Nie może być ono w żaden sposób trwale przymocowane do podłoża. Właśnie z tego względu niezbędne pozostaje pozostawienie odstępów dylatacyjnych od ścian i innych elementów w pomieszczeniu. W ten sposób gwarantujemy swobodny ruch pokrycia w przypadku zmiany poziomu wilgotności lub temperatury. 

Układanie paneli 

Kolejny etap to układanie paneli podłogowych. Przed tym procesem powinny być one sezonowane przez co najmniej 2 dni w docelowym pomieszczeniu. To szczególnie ważna czynność, o którą powinniśmy zadbać w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Wówczas nie musimy obawiać się złej temperatury materiału.

Paczki elementów muszą zostać w opakowaniu fabrycznym i być luźno rozłożone na podłodze. Przed rozpoczęciem ich kładzenia, niezbędne jest obejrzenie każdego z paneli i sprawdzenie ich pod względem braku uszkodzeń oraz innych wad. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawowe zasady utrzymania zdrowego ekosystemu w domowym zbiorniku wodnym
Podstawowe zasady utrzymania zdrowego ekosystemu w domowym zbiorniku wodnym
Dowiedz się, jak podstawowe zasady ekologiczne pomogą Ci utrzymać zdrowy ekosystem w domowym zbiorniku wodnym. Zdrowy staw, akwarium i inne zbiorniki to miejsce, gdzie przyroda prosperuje.
Ostatnie wpisy