Wzięcie kredytu to łatwy i szybki sposób na stanie się posiadaczem określonej sumy pieniędzy, niezbędnej na konkretny cel. Mowa tu zarówno o kupnie nieruchomości, jak i innych, codziennych wydatkach. Na taki krok coraz częściej decydują się również osoby młode. Czym charakteryzują się kredyty dla takich ludzi i co warto o nich wiedzieć?
Osoby młode zwykle mają większy problem z uzyskaniem kredytu niż małżeństwa po 30 roku życia. Wynika to z niepewnego zatrudnienia i często niższych zarobków. Jeśli jednak pracujesz na umowę o pracę i możesz pochwalić się co najmniej kilkuletnim stażem, nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem pieniędzy.
Osoby młode najczęściej decydują się na zaciąganie kredytu hipotecznego. Pozwala on na zakupienie nieruchomości i wyprowadzenie się od rodziców lub zrezygnowanie z kosztownego wynajmu. Dostępne produkty tego typu znajdziesz m.in. na stronie finanse.rankomat.pl. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie kredytu wiąże się z koniecznością przedstawienia określonych dokumentów, takich jak:
Przed przyznaniem kredytu bank weryfikuje zdolność kredytową młodej osoby, biorąc pod uwagę również jej wcześniejszą historię związaną z zobowiązaniami. Z tego powodu nie wszyscy mogą liczyć na możliwość otrzymania dużej sumy pieniędzy.
Więcej o szczegółach przyznawania kredytu dla młodych osób dowiesz się z tego artykułu: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-dla-mlodych-oferty-bankow/.
Młode osoby mają większy problem z uzyskaniem kredytu niż te starsze, które od wielu lat są zatrudnione w jednej firmie i otrzymują wysokie wynagrodzenie. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie swojej szansy na otrzymanie środków finansowych. Dobrym pomysłem okazuje się m.in. wnioskowanie o przyznanie kredytu wraz z rodzicami. Zwykle mają oni znacznie lepszą zdolność kredytową, dlatego bank spojrzy przychylniej na zobowiązanie zabezpieczone przez starsze osoby.
Niektórzy młodzi ludzie decydują się także na wzięcie ślubu. To również zwiększa szansę na otrzymanie kredytu. Wówczas zdolność kredytowa jest wyliczana na dwie osoby, dlatego łatwiej uzyskać wyższą sumę, np. na zakup mieszkania.
Dobrym wyborem okazuje się także uregulowanie poprzednich zobowiązań, włącznie z debetami na rachunku. W ten sposób można poprawić swoją historię kredytową, która jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez banki. Instytucje finansowe patrzą przychylniej na danego klienta również w sytuacji, gdy lokuje on swoje środki na ich rachunku.
Na rynku znaleźć można wiele ofert skierowanych do młodych odbiorców. Różnią się one od siebie prowizją, możliwością wcześniejszej spłaty, RRSO czy maksymalną kwotą, jaką da się zaciągnąć. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto prześledzić wszystkie dostępne propozycje. Może się bowiem okazać, że mniej znane banki proponują kredyty dla młodych na korzystniejszych warunkach.
Fot. unsplash.com