Jaki okap to kuchni w domu jest najlepszy? Pomagamy w wyborze!

Jaki okap to kuchni w domu jest najlepszy? Pomagamy w wyborze!
Natalia Korzeniowska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przez to, że rynku jest mnóstwo rozwiązań okapowych, nie masz pojęcia, na który się zdecydować? Chcesz wiedzieć, czym się kierować przy wyborze okapu? Poniżej wszystko tłumaczymy.

Czy okap jest potrzebny?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka i stanowcza – tak. Jeśli chcemy gotować i jeść w higienicznej przestrzeni, zamontowanie okapu jest absolutną koniecznością. Najważniejszym zadaniem okapu jest bowiem filtracja powietrza w kuchni. Okapy mają pochłaniać wszelkie nieprzyjemne zapachy i opary tłuszczów, które wytwarzają się podczas gotowania i smażenia. Okap jest też bronią w walce z tłuszczem osadzającym się na ścianach czy meblach. 

To jego główne zadania, ale obecnie okapy mogą też spełniać jeszcze jedną funkcję – dekoracyjną. Na rynku można znaleźć naprawdę dizajnerskie, przyjemne dla oka okapy, które dodatkowo mogą upiększyć kuchnię. 

>> Zobacz też: Sprzęt w zabudowie – co powinno się znaleźć w kuchni?

Czym się kierować przy wyborze okapu?

Wybierając okap, najważniejszą rzeczą, nad którą powinniśmy się pochylić, jest dostęp do kanału wentylacyjnego. Okapy dzielimy bowiem na dwie kategorie: pochłaniające oraz wyciągowe. Te pierwsze działają w tak zwanym obiegu zamkniętym, czyli bez rury. Wyposażone są jedynie w dodatkowy filtr węglowy. To rozwiązanie zazwyczaj stosuje się w kuchniach w bloku. 

Okapy działające w trybie wyciągowym są z kolei podłączone do kanału wentylacyjnego za pomocą rury, a wszelkie zanieczyszczenia i zapachy są wyprowadzane poza budynek. Warto wiedzieć, że okapy wyciągowe są skuteczniejsze od tych pochłaniających o około 20%. Są też na pewno cichsze i nie trzeba pamiętać o wymianie filtrów węglowych, jak to ma miejsce w okapach pochłaniających, co przekłada się na niskie koszty użytkowania. Dlatego do kuchni w domu specjaliści polecają raczej ten typ okapów. Oczywiście wszystko zależy jednak od Twoich preferencji.

Drugą, równie ważną, rzeczą przy wyborze odpowiedniego okapu do domu powinno być oszacowanie wielkości pomieszczenia. Okap musi być bowiem wystarczająco wydajny, by sprostać naszym wymaganiom podczas codziennego korzystania z niego. Oszacowanie tego, jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni, jest proste. Wystarczy metraż pomieszczenia w metrach sześciennych pomnożyć przez 9, a wynik, jaki otrzymamy, to wydajność okapu na tak zwanym biegu średnim. Aby wyliczyć wymaganą wydajność maksymalną, wystarczy metraż pomnożyć przez 12.

>> Zobacz też: 3 pomysły na nowoczesną aranżację kuchni

Dobrze dobrane urządzenie jest w stanie przefiltrować zanieczyszczenia około 6 razy. Kolejną ważną sprawą jest to, gdzie chcemy umiejscowić okap. Poniżej prezentujemy rodzaje sprzętu ze względu na miejsce umiejscowienia go.

Okap podszafkowy

Okapy podszafkowy to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie dysponują dużą przestrzenią w kuchni. Takie urządzenie można zamontować pod szafką kuchenną lub do ściany. Minusem tego rozwiązanie jest jego wydajność – jest dosyć słaba. Okapy podszafkowe są rozwiązaniem dedykowanym do kuchni w bloku, zdarza się jednak, że posiadacze małych domów z małą kuchnią decydują się na nie.

Okapy kominowe

To rozwiązanie zdecydowanie lepsze dla kuchni w domu. Okapy kominowe to typ okapów nazywanych samodzielnie wiszącymi. Zazwyczaj montuje się je nad kuchenką, przy ścianie. Posiadają długi komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia. Taki typ okapów przez swoją prostą formę oraz stalowe wykończenia świetnie komponuje się z nowoczesnymi, industrialnymi kuchniami. 

Ciekawą alternatywą są także okapy narożne. Świetnie oszczędzają przestrzeń, bo można umiejscowić je w rogu kuchni.

Okapy sufitowe

Ten typ trafi w gusta wszystkich tych, którzy nie chcą dodatkowo ingerować w wystrój swojej kuchni okapem. Montuje się je bowiem w suficie (także podwieszanym). Co prawda zajmują dużą powierzchnię, ale przez swój prosty wygląd nie wyróżniają się aż tak bardzo. 

Okapy wyspowe

Taki rodzaj okapów montuje się zazwyczaj w kuchniach gdzie kuchenka czy płyta grzewcza umiejscowione są na przykład na środku pomieszczenia. Podobnie jak okapy sufitowe,  urządzenia te montowane są na suficie, nad wyspą kuchenną. Wyposażone są w rurę odprowadzającą zapachy i zanieczyszczenia oraz podstawę.

To rozwiązanie wymaga jednak dużo przestrzeni – kuchnia musi mieć co najmniej 20 metrów kwadratowych, ponieważ sam okap ma zazwyczaj 90 centymetrów szerokości. Jest to także najdroższe ze wszystkich przedstawionych w tym artykule rozwiązań. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*