Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu?

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu?
Klaudia Tomaszewska
Pokój dziecięcy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój na poddaszu ze skosami jest świetnym rozwiązaniem dla dziecka. Skosy nie przeszkadzają maluchowi w funkcjonowaniu w takiej przestrzeni. Dodatkowym atutem jest okno w dachu, przez które można oglądać gwiazdy. Jednak taką przestrzeń trzeba odpowiednio zagospodarować. Jak to zrobić?

Funkcjonalny pokój na poddaszu

Sporym utrudnieniem podczas aranżacji pokoju na poddaszu są skosy. Ważne, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń pod nimi. W najniższych punktach umieścić można komodę lub kufry na zabawki, powiesić półki na książki. Często stawiane są pod nimi także łóżka lub fotele, jednak przy wstawaniu należy uważać. W tego typu pokojach każde miejsce, a zwłaszcza wnęki są na wagę złota. Można je wypełnić meblami na wymiar. Dobrze jeśli w takich miejscach znajdują się szafki i komody w kolorze ścian. Dzięki temu pokój wydaje się większy. Ponadto w pokoju dziecka sprawdzi się wydzielenie konkretnych stref – do nauki, do spania i do zabawy. Jeśli pomieszczenie jest dostatecznie duże, wydzielenie poszczególnych punktów nie będzie stanowiło problemu.

Strefa relaksu

W strefie relaksu poza wygodnym łóżkiem powinien znaleźć się fotel, w którym można odpocząć. Duża lampa do czytania sprawi, że nawet wieczorem pokój będzie stanowił przytulną przystań. Przy fotelu ustawić można mały stolik na książki i przekąski. Jeśli jest taka możliwość, strefę tę wyznaczyć można pod oknem połaciowym, aby można było obserwować gwiazdy.

W przypadku, gdy pokój nie jest zbyt duży, wystarczy dobrze zagospodarowane, wygodne łóżko z dużą ilością ozdobnych poduszek. Wówczas będzie ono służyło jako strefa do relaksu oraz do snu. W sklepach meblarskich znaleźć można łóżka z wysuwanym drugim materacem, które sprawdzi się, gdy dziecko będzie miało ochotę urządzić nocowanie z przyjaciółmi.

Sekcja do nauki

Biurko powinno znaleźć swoje miejsce możliwe najbliżej naturalnego światła. Właśnie w takich warunkach najlepiej odrabia się lekcje, a oko najmniej się męczy. Nie ma co zagracać tej strefy, półka na książki, biurko i wygodny fotel – nic ponadto nie będzie potrzebne. Zresztą im więcej rzeczy, tym trudniej o skupienie uwagi.

Kącik do zabawy

W tym miejscu, w zależności od wieku, znajdować się będą różne rzeczy. Mogą to być konsola do gier, komputer czy sztaluga, oczywiście w przypadku starszego dziecka. Dla malucha świetnie sprawdzą się tipi (jako kryjówka), kosz na zabawki, domek dla lalek lub tor dla samochodów. Można również ułożyć duże wygodne poduszki w kształcie rulonów, na których wygodnie się leży, i gdzie godzinami układać można puzzle lub tworzyć budowle z lego. Ważne, aby to miejsce było stworzone z myślą o dzieciach i dla nich. Ma być wygodnie i kolorowo.

Odpowiednie oświetlenie

Pokoje na poddaszu za dnia są dosyć mocno doświetlone. Oczywiście za sprawą okien połaciowych (dachowych). Ich rozmieszczenie ma znaczenie, im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Dodatkowym atutem jest możliwość oglądania nocnego nieba z własnego pokoju.

Co jeśli nadmiar słońca dokucza mieszkańcowi pokoju i bardzo nagrzewa pomieszczenie? W tym przypadku sprawdzą się rolety przeciwsłoneczne, które można automatycznie rozsuwać. Poza tym odpowiednia izolacja zastosowana przy adaptacji poddasza powinna skutecznie ochronić to miejsce przed przegrzewaniem.

Wieczorową porą doskonałe będą punkty świetlne lub kilka żarówek na suficie. Nada to pomieszczeniu przytulności i zachęci do samodzielnego zasypiania.

Zdjęcie główne: Curtis Adams/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*