Drewniany blat w łazience – co należy wiedzieć?

Drewniany blat w łazience – co należy wiedzieć?
Bartosz Promiński
Łazienka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno stało się w ostatnim czasie popularnym elementem w aranżacjach pokoi, kuchni czy nawet łazienek. Dzięki niemu dodamy do naszego wystroju nieco designerskości i ciepła. Istnieje kilka ważnych czynników, na które musimy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego materiału, zwłaszcza jeśli chcemy zastosować drewno w miejscu najbardziej mu niesprzyjającym, w łazience.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiedniego materiału, zanim skupisz się na walorach estetycznych, powinieneś zbadać o tworzywo, jakie będzie najlepsze w warunkach, panujących w łazienkach. Należy przy tym zaznajomić się z pojęciem pęcznienia i kurczenia, nasiąkliwości oraz wilgotności drewna. Pozwoli to doprecyzować, jakie gatunki wybrać, żeby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. 

Materiały, które doskonale nadadzą się do blatu w łazience pochodzą między innymi z: buku, daglezji, olchy, wiązu, orzecha włoskiego, czereśni i modrzewia.

Polecane są także drewna egzotyczne, jak jatoba lub merbau, lecz należy rozważyć ich zakup, gdyż posiadają one czerwony barwnik, który może zostawiać plamy. Inne gatunki, nad którymi warto się pochylić to padouk, iroko, doussie lub teak.

Cena

Kwota, jaką wydasz na drewniany blat do łazienki zależy od wielu czynników, jak materiał wykonania, grubość, stabilność, twardość, długość i szerokość. Wśród najdroższych blatów znajdą się drewna egzotyczne, np. teczyna lub merbau, a ich koszt waha się w granicach 500-900 zł/m2. Zdecydowanie taniej zapłacisz za buk lub olchę, gdyż ich ceny mogą zaczynać się w granicach od 200 zł wzwyż. Oprócz tego powinieneś wliczyć w koszty stawkę montażu.

Pielęgnacja i konserwacja drewnianych elementów

Jeśli chcesz uniknąć nieestetycznych zmian i przedłużyć żywotność naszych blatów drewnianych, powinieneś wiedzieć, jak o nie zadbać. Najlepszą metodą jest impregnacja, czyli nasycenie materiału środkami uodparniającymi na działanie grzybów, wody itp. Dodatkowo wzmocnisz cechy drewna oraz nadasz mu połysku, zachowując jego naturalny wygląd. Do impregnowania użyjesz oleju, którego cena oscyluje w granicach 50 zł/0,75 l.

Z upływem czasu olejowanie trzeba będzie powtórzyć, z uwagi na ciemnienie blatów pokrytych impregnatem, a najlepiej robić to 1-3 razy w roku. Blaty można również lakierować i woskować. Lakier skutecznie podkreśli walory drewna, jednak trzeba nadmienić, że jest on również podatny na ścieranie i matowienie. Woskowanie sprawia, że materiał jest odporny na wilgoć, ale nie nie jest odporny na kontakt z brudem i wysokimi temperaturami, w dodatku utwardzanie wosku trwa 30 dni. 

Pamiętaj o codziennym czyszczeniu blatu drewnianego wilgotnym, najlepiej bawełnianym materiałem i późniejszym przetarciu suchą ścierką. Istnieją również specjalne preparaty do czyszczenia, jak uniwersalne mleko do czyszczenia. Jeśli drewno jest impregnowane, nie zostawiaj na nim mokrych rzeczy, bo może to skutkować blaknięciem i powstawaniem plam. Uważaj też, jeśli jakimś cudem w łazience znajdzie się gorący przedmiot, bo i on może uszkodzić blat, zostawiając ślady. Możesz je usunąć, podobnie jak zacieki powstałe na skutek wody, wykonując mieszankę oliwy z oliwek i soli. Przygotowaną ciecz nałóż na przebarwienia i pozostaw na 3 godziny, po czym delikatnie zetrzyj ścierką i wyczyść miejsce ponownie wilgotną ściereczką.

Kompozycje

Dzięki drewnianym blatom w łazience możesz stworzyć nietuzinkowe i oryginalne kompozycje. Ciekawym pomysłem jest swoisty powrót do natury. Płytki imitujące beton, nieco roślin, drewniane dodatki i delikatne oświetlenie sprawią, że poczujesz się jakbyś brał kąpiel górskim potoku. 

Jest to też doskonały pomysł na przywrócenie równowagi w toaletach. Drewno będzie stanowiło świetną przeciwwagę do zimnych kolorów płytek, ceramiki i szkła, nadając pomieszczeniu przede wszystkim ciepła i przytulności.

Decydując się na blat wykonany z drewna, warto pomyśleć o innych elementach, jak szafki lub półki. Wskutek tego łazienka przestanie przypominać nieprzyjemne i chłodne laboratorium.

Czy drewniane blaty tracą z czasem swoje walory?

Blaty z drewna w łazience mogą przez bardzo długo cieszyć oko, jednak pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać poprzez wspomnianą konserwację i codziennie czyszczenie. Jeśli zastosujesz się do kilku prostych zaleceń, nie musisz martwić się o nieestetyczne plamy i matowienie blatu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modna zastawa stołowa – najnowsze trendy
Modna zastawa stołowa – najnowsze trendy
Ważnym aspektem przy wyborze zastawy są jej walory estetyczne. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na minimalistyczną klasykę, czy nowoczesny styl kupowanego zestawu. Sprawdź, co jest modne.
Ostatnie wpisy