Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Własnoręczne rąbanie drewna bywa męczące. Jeśli zależy nam na poprawie komfortu swojej pracy fizycznej i jej łatwiejszym przebiegu, warto zaopatrzyć się w profesjonalną łuparkę do drewna. Jest ona narzędziem, które skutecznie zastąpi tradycyjną siekierę lub piłę. Dobrze dobrana łuparka do drewna usprawni rozłupywanie surowców i uczyni to zajęcie jeszcze prostszym. Dowiedz się, o rodzajach i zastosowaniu łuparek do drewna!
Łuparka do drewna to przydatne narzędzie zarówno dla fachowców, jak i właścicieli domów, wyposażonych w piec lub kominek. Proste w obsłudze urządzenie służy do podziału drewna na mniejsze części, aby w następnej kolejności przygotować je na opał lub do dalszej obróbki. Podstawową zaletą łuparki jest usprawnienie przebiegu prac, dzięki znacznemu zmniejszeniu wysiłku jej użytkownika.
Profesjonalna łuparka do drewna poradzi sobie z każdą ilością drewna opałowego. Jej używanie nie wymaga profesjonalnej wiedzy, czy umiejętności. To efektywne urządzenie gwarantuje pewne bezpieczeństwo podczas rozłupywania drewna. Z tego względu może znaleźć swoje zastosowanie zarówno w przydomowym warsztacie, jak i na wyposażeniu u doświadczonego majsterkowicza. Z ofertą profesjonalnych łuparek drewna możesz zapoznać się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/luparki-do-drewna.
Podstawową różnicą między dostępnymi na rynku łuparkami, jest ich metoda działania. O ile łuparki kinetyczne i hydrauliczne mają podobny mechanizm, tak świdrowe działają na innych zasadach.
Ich zastosowanie wiąże się z szybkim łupaniem drewna na kawałki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu energii kinetycznej, a mechanizm działania opiera się na systemie kół zamachowych. Gdy drewno zostanie rozłupane, łuparka kinetyczna automatycznie przestaje dociskać kloc do zamontowanego klina. Zwiększa to bezpieczeństwo wykonywanych prac, przez co łuparki kinetyczne mogą być wykorzystywane nie tylko w profesjonalnych zakładach przemysłowych, ale również w warunkach domowych.
Ten rodzaj łuparki, choć działa najwolniej, powstał z myślą o profesjonalnych warsztatach i zakładach przemysłowych. Drewno pęka pod wpływem zastosowania klina, wywierającego odpowiedni nacisk na kawałek drewna. Łuparki hydrauliczne charakteryzują się większą siłą nacisku niż świdrowe, a przy tym mają szersze zastosowanie i osiągają większą moc. Tego typu sprzęt poradzi sobie z każdym rodzajem drewna, o dużych gabarytach. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na mechaniczne uszkodzenia.
Włókna drewna rozdzielane są za sprawą wywieranego na nie nacisku. Ten rodzaj łuparki działa sprawnie przy pomocy wiertła, które pełni rolę klina. Wiertło rozszczepia drewno na mniejsze części. Urządzenie jest stymulowane do pracy za sprawą ruchu obrotowego. Łuparki świdrowe są szczególnie przydatne do pracy w niewielkim gospodarstwie, które nie wymaga wykonywania skomplikowanych zadań przy obróbce drewna.
Decyzja o zakupie właściwego modelu łuparki do drewna zależy od jego parametrów. Na jakie dane techniczne warto zwrócić szczególną uwagę? Oto najważniejsze z nich:
Fot.: materiał prasowy Klienta.